24 Şubat, 2018, Cumartesi
Anasayfa / Duty Free and Travel Retail / Duty Free mi Resmi Mağaza mı!

Duty Free mi Resmi Mağaza mı!

 • +236
 • -6
 • 242 ratings
242 ratingsX
Like! Dislike!
97.5% 2.5%

Herkese iyi bayramlar.

Dün itibariyle yurtdışı gezisinden gelirken önce Almanya’daki Duty Free mağazasına sonra dönüşte de ATU Duty Free Mağazasına (Atatürk Havalalanı) uğradım. Resim çekemiyoruz normal olarak izin vermiyorlar ama fiyatlara şöyle bir baktım ve sonrasında ise yazımı yazmaya karar verdim.
Şimdi arkadaşlar durum şöyle;

Duty Free mağazaları adından da anlaşılacağı üzere vergisiz, gümrüksüz satış mağazalarıdır yani herhangi bir vergi ödemezler. Türkçe olarak söylemek gerekirse Gümrük Vergisi, Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi ödemezler. Normal ülke içerisinde var olan yerel bir mağazada bu vergilerin hepsi ödenir.
Peki sözde Duty Free denilen bu mağazalarda fiyatlar neden fiyatlar saçma sapan derecede yüksek?
Bu mağazalar hiçbir vergi ödemezken neden fiyatları olması gereken seviyelere çekmezler?
Duty Free Mağazalarına göre yanıt basittir; çok yüksek kira v.s ödüyoruz bu yüzden fiyatlarımız bu şekildedir. Sizce de bu inandırıcı mı yoksa bahanesi olmadığı için verilen klasik bir yanıt mı? Bana sorarsanız klasik bir yanıt. Neden mi?
Duty Free mağazalarının kira v.s giderleri yüksek olabilir ama mantıklı bir şekilde değerlendirirseniz hiçbir duty mağazası puro’dan çok fazla bir kazanç sağlamaz. Sigaradan ise sağlar (bu arada sigaralara çok uygun fiyat verebiliyorlar ama puroya vermiyorlar. İlginç değil mi?). Puro’dan fazla kazanç sağlayamadıkları için de “ne de olsa fazla satılmıyor bari az ve öz satalım ki yüksek kar elde edelim” mantığındalardır. Halbuki fiyatları gerçek vergisiz fiyatlara çekseler örnek; Beyrut Duty Free gibi (bu arada beyrut dety free sadece örnek olarak verdim ama kesinlikle oradan ürün almanızı tavsiye etmem çünkü tüm ürünler açılmış, dağılmış ve kurumuş halde satılmaktadır. Paranız boşa gider) fiyat verseler görecekler ki yüksek oranlarda ürün satıp inanılmaz kar elde edebilirler.

Şimdi kafanızı fazla kurcalamamak ve daha net anlayabilmeniz için rakamsal verilerle bu durumu izah etmek istiyorum.
Listede duty free, Habanos Distribütör fiyatı ve karşılaştırmayı daha iyi anlamanız için Almanya vergili satış fiyatını ekledim.
Almanyada puroya %26 gümrük vergisi, adet başına 0,014 EUR özel tüketim vergisi, %19 KDV ödenmektedir.
Tüm listeyi uzun olduğu için paylaşamasam da en popüler birkaç ürünü yazmak istiyorum;

Cohiba Robustos (25’li kutu)
Habanos S.A Distribütör 2015 fiyatı: 254 USD
Duty Free fiyatı: 513 USD (460 EUR)
Almanya vergili satış fiyatı: 524 USD (470 EUR)
Cohiba Siglo 6 (25’li kutu)
Habanos S.A Distribütör 2015 fiyatı: 353 USD
Duty Free fiyatı: 719 USD (645 EUR)
Almanya vergili satış fiyatı: 730 USD (655 EUR)
H.Upmann Magnum 50 (25’li kutu)
Habanos S.A Distribütör 2015 fiyatı: 171 USD
Duty Free fiyatı: 329 USD (295 EUR)
Almanya vergili satış fiyatı: 351 USD (315 EUR)
Hoyo de Monterrey Epicure No.2 (25’li kutu)
Habanos S.A Distribütör 2015 fiyatı: 136 USD
Duty Free fiyatı: 280 USD (251 EUR)
Almanya vergili satış fiyatı: 275 USD (247 EUR)
Montecristo Edmundo (25’li kutu)
Habanos S.A Distribütör 2015 fiyatı: 162 USD
Duty Free fiyatı: 334 USD (300 EUR)
Almanya vergili satış fiyatı: 330 USD (296 EUR)
Partagas Serie D No.4 (25’li kutu)
Habanos S.A Distribütör 2015 fiyatı: 136 USD
Duty Free fiyatı: 273 USD (245 EUR)
Almanya vergili satış fiyatı: 278 USD (249 EUR)
Romeo y Julieta Wide Churchills (25’li kutu)
Habanos S.A Distribütör 2015 fiyatı: 148 USD
Duty Free fiyatı: 284 USD (255 EUR)
Almanya vergili satış fiyatı: 300 USD (269 EUR)
Trinidad Fundadores (24’li kutu)
Habanos S.A Distribütör 2015 fiyatı: 232 USD
Duty Free fiyatı: 463 USD (415 EUR)
Almanya vergili satış fiyatı: 518 USD (465 EUR)

Görebildiğiniz gibi Duty Free mağazalar çok çok uygun fiyata aldıkları ve hiçbir vergi ödemedikleri bu ürünleri çok çok yüksek fiyata satmaktadırlar.
Almanyadaki resmi iç piyasa satış fiyatına bakarsanız adamlar %26 gümrük vergisi, özel tüketim vergisi ve %19 KDV ödeyerek neredeyse Duty Free mağazalarına denk bi fiyata hatta bazı ürünlerde daha da uygun fiyata ürün satmaktadırlar. Olması gereken de budur zaten.
Örnek olarak;

COHIBA ROBUSTOS (25’li Kabinet Kutu)
Habanos S.A Distribütör 2015 fiyatı: 254 USD

Duty Free fiyatı: 513 USD (460 EUR)
Ödenen vergiler toplamı: 0 USD
Ürün toplam maliyeti: 254 USD
Kar: 259 USD

Almanya vergili satış fiyatı: 524 USD (470 EUR)
Ödenen vergiler toplamı: 127 USD
Ürün toplam maliyeti: 381 USD
Kar: 143 USD
(Örnekler 2015 Habanos liste fiyatına göre verilmiştir. Firmaların kira, işçi v.b giderleri baz alınmamıştır)

Bu yüzden Duty Free mağazalarından ürün alırken saçma sapan fiyatlara dikkat edin. İmkanınız varsa yurtdışına zaten çıkmışsanız iç piyasadan resmi satış yerlerinden veya yurtdışına çıkamıyorsanız resmi satış yapan online mağazalardan ürün alabilirsiniz.
Unutmamak gerekir ki vergili ürün demek kaliteli ürün demektir.
NOT:
Örnek olarak verdiğimiz ülke Almanya’dır lakin her ülkenin vergi oranı farklıdır. Bazı ülkelerde
İSVİÇRE
Gümrük Vergisi: YOK
KDV: %8
ÖTV: 100 kg için 1.445 CHF

BELÇİKA
Gümrük Vergisi: %26
KDV: %21
ÖTV: adet başına 0.0726 EUR

Kısacası ürün almak isterken fiyatların farklı olmasının genel nedeni her ülkenin uygulamış olduğu vergi oranlarıdır.

Bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle.
Keyifli içimler…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BEKLİYORUZ
“Yazıyı beğenip beğenmediğinizi hemen sağ alttaki BUTONU’nu kullanabilirsiniz. Düşünceleriniz bizim için önemlidir”
Herkese iyi bayramlar. Dün itibariyle yurtdışı gezisinden gelirken önce Almanya'daki Duty Free mağazasına sonra dönüşte de ATU Duty Free Mağazasına (Atatürk Havalalanı) uğradım. Resim çekemiyoruz normal olarak izin vermiyorlar ama fiyatlara şöyle bir baktım ve sonrasında ise yazımı yazmaya karar verdim. Şimdi arkadaşlar durum şöyle; Duty Free mağazaları adından da anlaşılacağı üzere vergisiz, gümrüksüz satış mağazalarıdır yani herhangi bir vergi ödemezler. Türkçe olarak söylemek gerekirse Gümrük Vergisi, Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi ödemezler. Normal ülke içerisinde var olan yerel bir mağazada bu vergilerin hepsi ödenir. Peki sözde Duty Free denilen bu mağazalarda fiyatlar neden fiyatlar saçma sapan derecede…

Bu yazı faydalı oldu mu?

İçerik - 10
Detay - 10

10

MÜTHİŞ

Eğer yazımızı beğendiyseniz lütfen üstteki beğen butonuna tıklayınız. Yazımıza not vermek isterseniz alttaki "User Rating" bölümünü kullanabilirsiniz. Yazımızı paylaşarak bu bilgileri bilmeyenlere de ulaştırmak için lütfen alttaki sosyal paylaşım butonlarını kullanınız.

User Rating: 4.57 ( 22 votes)

12 Yorumlar

 1. Almanya duty free magazasindan cohiba siglo 4 aldim fakat habanos dan seri numarasiyla sorgulattigimda, seri numarasinin kayitli olmadigini soyluyor. Duty free magazalarinda da sahte satis olabilir mi?

  • İhsan bey. Habanos yeni ürünleri henüz kayıt edilememiştir sisteme. Bu yüzden böyle bir hata almanız çok normaldir. Belli bir süre beklerseniz numaranın kayıtlı çıkacağını göreceksiniz.

 2. Merhaba,
  Aynı sorun ile bende karşılaştım. Yakın zamanda gerçekleştirdiğim Küba ziyaretimde Cohiba Siglo barkodunu arattığımda romeo y julieta ürünü olarak görüntülendi. Devlet tarafından işletilen satış alanında orjinal olmayan ürün satılacağını düşünmüyorum ama insan şüpheye düşüyor. Türkiye’de humidor alabileceğim yerleri araştırıyorum fakat emin olamadım. Tavsiye edebileceğiniz humidor markası veya satış sitesi var mıdır? Araştırmalar sonucu Angelo marka veya bec tobacco sitesinde cohiba markalı ürünler görünmektedir.
  Tavsiye edebileceğiniz ürün varsa çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  • Mustafa bey. Bildiğiniz üzere Türkiye’de %100 sedir Humidor bulmanız imkansız. Bec Tobacco dediğiniz yerdeki humidorlar evet Cohiba yazmaktadır lakin SAHTEDİR. Yani Cohiba markasının hiçbir izni olmadan Çin’de üretip Türkiye’ye hangi yollarla ithal ettikleri belli olmayan içerense sadece 0.5 mm sedir olan lisanssız ürünlerdir. Anlayamadığım şey ise Devletin bunlara nasıl izin veriyor olması.
   Kısacası bu ürünlere bu paralar verilemez. 100 TL maliyetli ürünler 500-600 TL’ye satılmaktadır.
   Şu adamlardan Humidor alırken özellikle şunu sormanızı isterim;
   “Bu Cohiba humidorun lisans kağıdını bana gösterir misiniz?”. Söz de orjinal olduğunu söylüyorlar ya o yüzden ben de sormanızı isterim.

   • Kesinlikle haklısınız, tamamen sahte olduğunu biliyorum.
    Ama onlar belge bile düzenlemişler konu ile ilgili,
    Kübadan gelirken küçük humidor getirebildim ve satın aldığım puroları saklamakta zorlanıyorum. Sahte olduğunu bildiğim halde satın almak istemiyorum ama, purolar heder olur diyede korkuyorum. Kötünün iyisi olarak önerebileceğiniz humidor veya saklama için tavsiye edebileceğiniz bir yöntem varsa çok sevinirim.
    Teşekkürler.

    • Ne yazık ki İstanbul’da şurası var diyebileceğim inanın bir yer yok Mustafa bey. Lakin durumunuz acil ise artık iyisine kötüsüne bakmadan gidip bir humidor alın ama bana sorarsanız en uygun olanını alın çünkü pahalısı da ucuzu da aynı kalitededir.

 3. Selamlar sizi birkaç yıldan beridir takip ediyorum.
  Sayenizde epey bilgilendik Çok teşekkürler Size sorun İsviçre’den güvenilir bir site veya Siteler biliyor musunuz

 4. Merhaba, kıbrıs’a gidip gelmek istiyorum. TC kimliğim ile alışveriş yapabilirim değil mi ? Küba purosu çeşitliliği ve saklama kalitesi açısından hangi duty free’yi öneririrsiniz ? Atatürk havaalanı yurtdışı gidiş mi yoksa geliş mi ? Teşekkürler.

  • Merhaba purosever. Duty Free konusunda bu bölümde detaylı bir bilgi vermiştik. Ürünlerin ne yazık ki kalitesi (nem ve yaprak) ne yazık ki Türkiye’dekilerde yeterinde iyi değil. Ancak tek tek kutuları açıp kontrol ederseniz belki kaliteli olanı yakalayabilirsiniz.
   Gidş veya dönüşteki mekan aynıdır.
   Kıbrıs’a gidişte ve dönüşte tabiiki ürün alabilirsiniz lakin birkaç gün önce yolcu beraberi alkollü içki ve sigara alım miktarları değişmiştir. Lütfen internette bu konuyu okuyunuz.
   iyi akşamlar.

 5. merhaba benim sorum şu araştırdığım bi sigara yada puro çeşidi var Al capone filter bunu nereden satın alabilirim internette puroport.com da buldum fakat güvenilir olup olmadıgı kafamı kurcalıyor acıkcası

  • Merhaba Samet bey.
   Puroport denilen bu site Eminönü sitesidir. Yurtdışı falan değildir
   Bu site birkaç ay önce Irak adresli idi. Daha sonra Irak adresli olmasından dolayı orijinal ürün sattığını müşterilerine ikna edebilmek için Yunanistan merkezli yaptılar kendilerini.
   Lakin işin tuhaf tarafı sitelerindeki tüm ürünlerin Eminönü ürünü olması.
   Eğer Yunanistan’daki La CASA Del habano üzerinden ürünler gönderdiklerini söylüyorlarsa o zaman diğer Küba puroları nerede sitelerinde???

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir