24 Mart, 2018, Cumartesi
Anasayfa / Habanos / Orjinal Küba Puroları

Orjinal Küba Puroları

 • +182
 • -4
 • 186 ratings
186 ratingsX
Like! Dislike!
97.8% 2.2%

Bir küba purosunun gerçek, orjinal bir puro olduğunu nasıl anlarsınız? Püf noktaları nelerdir?

İyi ve sürekli bir içici iseniz problem yok. Sahte ile gerçeği rahatlıkla ayırabilirsiniz. Kutusundan, kokusundan, sarımından v.b. Bilemeyenler veya tereddür yaşayanlar için bazı püf noktalar tabiiki vardır;

* İlk başta yapabileceğiniz şey ürün görselini, dış görünümünü iyi bilmektedir. Altta görsel özellikleri sırasıyla paylaşacağız. Eğer ürünleriniz bahsettiğimiz özellikleri sağlıyorsa içiniz rahat olsun ama tabiiki ürün dış özellikleri kadar iç özellikleri de önemlidir.

Alttaki görselleri özellikle alacağınız üründe kesinlikle olmasına dikkat edin. Eğer herşey yolunda ise keyifli içimler.

Warranty Seal (Garanti Etiketi diyebiliriz)
2009-2010
Habanos S.A. 2009 sonu 2010 yılı başında eski etiketlerini üretimden kaldırarak yeni seri numaralı etiketler üretmeye başlamıştır.
İki farklı şekilde etiket üretmiştir;

1) 118mm x 35mm boyutlarındaki etiketler kutu (dress box) ve kabinet (cabinet) ürünler için kullanılmaktaydı.

Her etiket farklı bir seri numarası ile farklı numaralandırma formatlarına göre üretilmişti.
2) 58mm x 20mm boyutundaki etiketler ise paketler (3’lü ve 5’li paketler) üretilmişti. Bu etiketlerin ana kutu (yukarıda) etiketlerine göre tek farkı seri numaralarının olmayışıdır. Bu etiketler halen üretimde olan ve paketlerin arka yüzünde olan etiketlerdir.
Yanda görebileceğiniz üzere bu etiketler paketlerin arka yüzüne vurulmaktadır ve seri numarası BULUNMAMAKTADIR.
Bazı arkadaşlar bloğumuza sorular soruyorlar. Paket ürün aldım ama etiketinde seri numarası yok. Nedeni nedir diye? Artık böyle sorular sormalarına gerek kalmadığını düşünüyorum.
Cuban tobacco transit seal

Bu etiket ürünlerin fabrikada paketlendiği sırada kutuların üzerine yapıştırılmaktadır. Artık ürünler ihraca hazır hale getirilmiştir. Bu şekilde dünyadaki distribütörlere gönderimi gerçekleştirilir. Şimdi aklınıza bir soru takılıyor olabilir. Peki bu kutuların üzerindeki seri no’lu etiketlere ne oldu?

Bu etiket (Warranty Seal) ürün adedi ve çeşidi kadar hatta bazen daha fazla (yedek) ürün ile beraber distribütöre gönderilir ve distribütörler kendileri bu etiketi ürünlerin üzerine yapıştırırlar.

Yandaki resim bu transit etiketin 2014 yılından önceki hali idi.
Bu resim ise 2014 yılından itibaren üretilen yeni transit etikettir.
2010 – …
Habanos S.A. 2010 sonlarında garanti etiketininde (warranty seal) bazı öenmli ve kritik değişiklikler yapmıştır. yaptı. made some changes on the warranty seal through the end of 2010. Etiketi 2 mm daha fazla uzatmış ve artık farklı numaralandırma yerine düz şeride her kutu için ayrı üretilmiş, birbirinden farklı 12 haneli seri numara özelliği olan etiketler üretmiştir.
2011 başlarında Habanos S.A. her seri numara birbirinden farklıdır. Bu özelliğin yanısıra her etiketin 9 ayrı noktasına gözle görülemeyen mikro seri numarası basmıştır. Bu seri numaralar kutu üzerindeki 12 haneli seri numarası ile aynıdır.

2013 yılında etikette değişiklik yapılmıştır ve sadece uç kısmındaki hologramın görünüm formatı değiştirilmiştir. Diğer özellikleri aynı şekilde üretilmiştir ve şu anda bu etiketler kullanılmaktadır. Her iki resim arasındaki tek fark görebileceğiniz üzere HOLOGRAM farkıdır sadece.

Habanos S.A. 2013 yılı ortasında etiketlerin hologramında değişiklik yapmıştır.
Yandaki 2013 öncesi etiketlerde AQUI yazısı net lakin HABANOS yazısı ise bulanık bir şekilde görünmekteydi. Yani kutu kodu 2013 öncesi olan ürünleriniz bu şekilde görünmektedir.
2013 ortası sonrasında basılan etikerlerde ise AQUI bulanık lakin HABANOS yazısı ise net görünmektedir. Yani etiketleri yer değiştirmişlerdir. Kafanız karışmasın. Görselleri farklı görünümlerle sizlere sunduk ki daha net bir şekilde görebilin diye.
ÖNEMLİ NOT:

Yurtdışıdan online ürün aldığınızda firmalar ürünlerinizi gönderirken kutuların üzerindeki barkod seri numarası ve mikro seri numara kısımlarını keserek gönderirler. “Neden böyle birşey yapıyorlar?” diye sorabilirsiniz. Cevabı çok basittir.

Bu konuyla alakalı detaylı incelemizi “KUTUMUN BARKOD SERİ NO KISMI NEDEN KOPARTILMIŞ!!!” adlı yazımızda görebilirsiniz lakin burada da kısaca değinmek isteriz.

Dünyadaki her distribütör sadece kendi bölgesine ürün satabilir. Kendi bölgesi dışındaki yerlere ürün satamaz. Kutuların üzerinde bulunan her seri numarası o kutunun hangi distribütör için üretildiğini belirtmektedir esasında. Hal böyle olunca da ne yapalım diye düşünmüşler ve sonunda akıllı bir çözüm bulmuşlar;

“Bu ürünü ben başka yerlere de satmam için üzerindeki seri no kısmını kopartırsam o zaman kimse bu ürünün bana ait olduğunu anlamaz.” diye düşünmüşler ve ürünlerini bu şekilde uluslararası satış yapan yasal, resmi online satış firmalarına vermişlerdir. Bu firmalar da size ürünlerini gönderirken bu şekilde ancak gönderebilmektedirler. Yani bu şekilde ürün alırsanız şaşırmayın. Herhangi bir problem yok.

Alacağınız ürünler alttaki gibi görünecektir. Sıkıntı yapmayın. Ürün orjinaldir, rahat olabilirsiniz.

Daha detaylı bazı şeyler de tabiiki anlatılacak. Bunun için lütfen “KUTUMUN BARKOD SERİ NO KISMI NEDEN KOPARTILMIŞ!!!” yazımızı okuyunuz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BEKLİYORUZ
“Yazıyı beğenip beğenmediğinizi hemen sağ alttaki BUTONU’nu kullanabilirsiniz. Düşünceleriniz bizim için önemlidir”
Bir küba purosunun gerçek, orjinal bir puro olduğunu nasıl anlarsınız? Püf noktaları nelerdir? İyi ve sürekli bir içici iseniz problem yok. Sahte ile gerçeği rahatlıkla ayırabilirsiniz. Kutusundan, kokusundan, sarımından v.b. Bilemeyenler veya tereddür yaşayanlar için bazı püf noktalar tabiiki vardır; * İlk başta yapabileceğiniz şey ürün görselini, dış görünümünü iyi bilmektedir. Altta görsel özellikleri sırasıyla paylaşacağız. Eğer ürünleriniz bahsettiğimiz özellikleri sağlıyorsa içiniz rahat olsun ama tabiiki ürün dış özellikleri kadar iç özellikleri de önemlidir. Alttaki görselleri özellikle alacağınız üründe kesinlikle olmasına dikkat edin. Eğer herşey yolunda ise keyifli içimler. Warranty Seal (Garanti Etiketi diyebiliriz) 2009-2010 Habanos S.A. 2009 sonu 2010 yılı başında eski…

Bu yazı faydalı oldu mu?

İçerik - 10
Detay - 10
Resim - 10

10

MÜTHİŞ

Eğer yazımızı beğendiyseniz lütfen üstteki beğen butonuna tıklayınız. Yazımıza not vermek isterseniz alttaki "User Rating" bölümünü kullanabilirsiniz. Yazımızı paylaşarak bu bilgileri bilmeyenlere de ulaştırmak için lütfen alttaki sosyal paylaşım butonlarını kullanınız.

User Rating: 3.84 ( 19 votes)

Şu da ilgini çekebilir

Habanos S.A 2016 Ürünleri

+2 -0 2 ratings 2 ratingsX Like! Dislike! 100% 0% İtalyan puro sitesi Sigariavana Habanos …

34 Yorumlar

 1. Hamza Eroğlu

  öncelikle böyle bir blog açtığınız ve bizim gibi puroyu seven insanları bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.ben 5 yıl önce başladığım puro deneyimimde birçok sahte ürünü de dediğiniz gibi satın almış bulunmaktayım özellikle istanbul tahtakale piyasasındaki iki satıcıdan. Sonra yurtdışında fiyatı uygun sitelerden alışveriş yapmaya başladım lakin onlarda da aynı şekilde (sadece bir tanesi orjinal satıyordu) deneyime sahip oldum. Resimleri çok doğru bir şekilde belirtmişsiniz. umarım bu bilgiler puro içen ve yeni başlayan arkadaşlara yol gösterir.
  Yazılarınızın devamını bekliyorum.
  Teşekkürler

  Hamza Eroğlu

 2. atakan dalmaz

  puro bey. ben de tüplü ürünlerin sahtesine hiç rast gelmedim görmedim ama paylaşmanız da güzel olmuş.yazılarınız ve görselleriniz gerçekten çok güzel. yaklaşık olarak 1 haftadır sizi takip ediyorum ve artık yazmaya cevap verdim. türkiyede böyle bir bloğa daha önce hiç rastlamadım. genellikle olanlar hep aldıkları puroları gösteren yerlerdi ama burada bilgilendirmenin de yapılması hoşuma gitti. umarım hep bu şekilde devam eder.

 3. merhaba. istanbul’da gerçek puroyu nereden alacağız. önereceğiniz firmalar hangileridir?

  • fehim bey
   İstanbulda ne yazık ki orjinal puro satan herhangi bir yer bulunmamaktadır. Kim ben satıyorum diyorsa inanmayın. Böyle bir durumda lütfen ürünün kutusuyla beraber birkaç resmini çekin ve bize yollayın analiz edelim.
   Bunun yanısıra orjinal ürünleri ancak yurtdışından alabilirsiniz.
   iyi akşamlar

 4. Mustafa Dağlıcalı

  Türkiyede puro kültürüne katkıda bulunduğunuz için teşekkürler. Çoğu kişi gorumlarda ancak tartışarak bu konuya değinmekteyken siz blok yazarak böyle bir konuyu açmakla gerçekten büyük iş başarmışsınız.
  90 yılından bu yana puro içicisi ve aynı zamanda kolleksiyoncusuyum. Sanırım içmediğim sadece belli başlı ürünler ve özellikle yeni çıkmış ürünler kaldı. Küba purosu muhteşem bir kokuya ve tada sahiptir. Dominik, ekvator, nikaragua purolarının ise sadece belli markaları güzeldir ama bence hiçbir zaman kübanın Habanos’un yerini tutmaz. Yukarıda siglo vi yi anlatırken ben de bir noktaya değinmek isterim.
  Geçenlerde bir arkadaşım Cohiba Siglo VI getirdi bana. Çok uyguna aldığını söyledi. Fiyatı ve adedi beni çok güldürdü.
  25’li tahta kutuyu 382$’a almış ve 2 kutu almış. Birini alana diğeri hediyeymiş. Almış olduğu yer de solocigars diye bir yer.
  Şimdi. Cohiba’nın siglo vi modeli şu anda vergisiz fiyat olarak en ucuzu 470$ dır. 25’li kutudan bahsediyorum. Siz bu ürünü 382$’a alamazsınız ve bir kutu daha hediye edemezsiniz arkadaşlar. Bu tarz yerlerden ürün alırken kendilerine soru sorun.
  Yukarıda detaylı bir şekilde anlatılmış. Umatım bu anlatılanlar tüm okurlara bilgi verir.
  Yazılarınız da ve hayatınızda başarılar.

  • Zaten bu sahte firmaların reklamlarına, size yollamış oldukları epostalara, yolladıkları ip adreslerine, kampanya zamanlarına ve tarihlerine, kullanmış oldukları ürün görsellerine bakarsanız sahte satış yaptıklarını rahatlıkla anlarsınız. Bu yüzden dediğiniz gibi saçma sapan ucuz fiyatlar vermeleri çok normaldir. Ne kadar çok müşteri o kadar çok maliyetsiz kazanç mantığı ile hareket ederler.

 5. Bi arkadaşım ispanya üzerinden kargo ile getirdiğii söyledi . Romeo julietta petit corona. 125 e 40 ring Bide aynı boyutlarda partagas petit corona … Internette cok az rastladım . Montecristo open eagle ve punch petit coronalarımıda hit cigarstan aldım ama onlardan şuphem yok

 6. iyi gunler ben montocristo tubos almak istiyorum puro orginal ama tadi nasildir tavsiye edermisiniz tesekkurler

 7. Rumandcigars

  İyi günler … cigars (PuroAnaliz tarafından düzeltilmiştir) veya … (PuroAnaliz tarafından düzeltilmiştir) gibi yerlerden puro almak guvenli mi orjinal urun satip satmadiklari hakkinda bilginiz var mi yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Merhaba Beyfendi,
   Bahsi geçen siteler Türk siteleri olduğu için bloğumuzda isimleri yayınlanamaz. Bildiğiniz üzere Türkiye’de online tütün ve tütün mamülü satışı yapılmamaktadır. Bu belirttiğiniz kişiler sanıyorum ki instagram hesapları üzerinden satış yapıyorlar ve kendileri hakkında herhangi bir bilgim olmadığı için de birşey yazmak doğru olmaz.

 8. Selam

  Ben yeni iciciyim ve sayenize cok sey ogrendim aimdi keyifle puro iciyorum. Size bir sorum.olacak ayni marka ve cesit puronun dis sarma rengi acik kiminin yagli ve koyu. Bunlardan hangisi makbuldur ve farki nedir. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Tesekkurler

  • Ahmet bey. Küba purolarında her zaman her ürün tek bir sarım rengine sahip değildir. Litaratürde örneğin Romeo y Julieta Wide Churchills için sütlü kahve rengi geçer lakin bazı kutularda ürünler koyu Maduro renkli de çıkabilir. Bunların tadının daha iyi olduğu söylense de kesin olarak doğrudur diyemeyiz.

 9. Trinidad bir puro markasi midir?
  yoksa Trinidad bölgesinde uretilen butun purolar Trinidad adiyla mi anilir?

  • Taylan bey. İnternet bir sanal bilgi dünyasıdır ve biraz araştırırsanız tüm srularınıza yanıt alabilirsiniz.

 10. Merhaba; puro almak istiyorum, nasıl ve nereden alabiliriz? Bu konu da yardımcı olabilir misiniz? Mail asresime dönüş yapabilir misiniz?

  • Merhaba Ozan bey. Ne yazık ki kişilere özel bir hizmet vermiyoruz. Burada herşey açık ve nettir.
   İlgili firma ile olan tüm sorularını direk olarak firmaya sormanız sizin için en doğrusu olacaktır.

 11. 0532 332 34 72 beni aramissin iz pro almak istiyorum

  • Emre bey,
   Bloğumuzda defalarca yazmamıza rağmen ne yazık ki bilerek veya bilmeyerek bu şekilde talepler oluşmaktadır.
   Özellikle belirtmek isteriz ki bloğumuzda tütün ve tütün mamülleri satışı yasaktır ve bu tarz taleplerde olan şahısları uyarmaktayız. Eğer uyarılarımıza rağmen bu taleplerde devam eden arkadaşları
   Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) http://www.tib.gov.tr/
   Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne http://www.siber.pol.tr/
   birimlerine IP no’ları ile beraber gönderilecektir.
   Uayrımızı dikkate almanızı rica ederim.

 12. Güzel açıklamalar.

 13. İyi günler puro bey bloğunuz muhteşem. Bilgilendirici ve yol gösterici, elinize emeğinize sağlık. Benim sorum şudur puroya yeni başlayacağım ilk olara quintero y haramano favoritos almayı düşünüyorum. Sizce ilk başlangıç için uygun mudur?? Teşekkürler

  • Merhaba Furkan bey.
   Quntero ürünleri her ne kadar ekonomik puro gibi görünse de ürünleri serttir ne yeni başlayacaklar için bana sorarsanız tercih edilmemelidir.
   Sizin tercihiniz Light veya Light to Medium tarzı ürünler olmalıdır.
   Şunu da unutmamak gerekir ki Küba purosu kullanmak başlı başına bir maliyettir.

 14. Sahte olursa bize zararları ne olur ?

  • Orjinal ürün de olsa bildiğiniz gibi tütün ve tütün mamülleri zararlı ürünlerdir.
   Sahte olması ise çok daha korkunç sonuçlara sebep olacaktır. Çünkü içtiğiniz ürün doğal yapraklardan değil tamamen kimsayal karışımlar kullanılarak üretildiği için içen için Allah yardımcısı olsun demekten başka birşey söyleyemeyiz.

 15. Merhaba ben yeni ogrenmeye calisiyorum bana onerebiliceginiz puro varmidir birde jrcigars.com ve cigar.com orjinal urunmu satiyor Virginia varni ?

 16. Şevki Onur Öz

  Bu keyifli site için teşekkürler. Duty freelerde satılan Private Stock marka ürünleri artık bulamıyoruz keza Vegafina da piyasada yok. Bu ürünlerin üreticisinde mi distribütöründe mi sıkıntı var, bir bilginiz var mı?

  • Şevki bey. Bu ürün yani Private Stock küba dışı bir ürün olduğu için herhangi bir bilgim yok. Bizim Duty Free’ler artık kar marjı düşük ürünleri satmıyorlar 🙂 Bundan dolayı böyle bir sıkıntı olabilir.

 17. Mustafa Sağlam

  Herkese merhaba. Ben de ilk defa hitcigars‘dan alışveriş yapanlar arasına girdim sayenizde. İlk başta aklımda “acaba ürün elime ulaşır mı yoksa takılır mı” diye düşüncelerim vardı ama altta resimde de görselini paylaştığım gibi ürün elime ulaştığında çocuklar gibi sevindim. Mükemmel bir şekilde korumalı olarak paketlenmiş. Bundan sonra nereden nasıl bulacağım diye düşünmekten beni kurtardığınız için tekrar teşekkür ederim ve tüm arkadaşlara hitcigars’ı tavsiye etmem sanırım doğru olacaktır.
  https://s14.postimg.io/5qqyc9v4x/Full_Size_Render.jpg

 18. bende almak ıstıyorum bana yardımcı olur musunz

 19. Merhaba,
  Hitcigar güvenilir bir sitedir fakat bana göre en büyük eksileri

  -Evvelce hitcigarda kredi kartı ile alışveriş mümkündü fakat bayağı bir süredir yok

  -Ürün yelpazesi çok çok kısıtlı ve belli başlı ürünler türkiyeye gönderilebiliyor.Yeni alışveriş yapacak arkadaşlar bunu dikkate alsın zira hayal kırıklığı yaşayabilir.Bu adresten hangi ürünlerin türkiyeye gönderibileceğine bakabilirsiniz http://www.hitcigars.com/Cigarlist

  -Ve son olarak,alacağınız purolar 5 in katları olmak zorunda.Yani misal 5 li bir puro paketi ve 3 lü bir farklı marka puro paketi alamıyorsunuz,aynı şekilde 5 li bir paket ve herbiri farklı olmak üzere tek tek 5 ayrı puroda alamıyorsunuz.yani alacağınız her bir ürün en az 5 puro içermeli ve 5 in katları olmalı…

  Bunun dışında kalan ne varsa (güvenlik,kalite,müşteri memnuniyeti…) hepsi artı yönleri…

  Saygılarımla….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir