24 Şubat, 2018, Cumartesi
Anasayfa / Habanos / Sahte Küba Puroları

Sahte Küba Puroları

 • +356
 • -4
 • 360 ratings
360 ratingsX
Like! Dislike!
98.9% 1.1%

Aldığım puro orijinal mi yoksa sahte mi? Nasıl anlayabilirim? Hangi detayları öğrenmem gerekiyor ki gerçek bir Habanos ürünü sahibi olayım?

İşte bu sorularınıza cevap bulmanın en basit ve etkili yollarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Bloğumuzda bu iki ayrımı nasıl ortaya çıkaracağını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Tüm Habanos içicilerinin bildiği gibi günümüzde dünya piyasasından çok fazla sayıda sahte ürün bulunmaktadır. Çeşit sayısı her geçen gün artmaktadır ve yeni ürünler çıktıkça da artmaya devam etmektedir. En fazla sahte üretimi yapılan ürünlerin başında en çok kar getirecek olan popüler markalar bulunmaktadır. Cohiba, Montecristo ve Partagas.

Altta şu ana kadar incelediğimiz ve ortaya çıkarttığımız ürünlerin listesini göreceksiniz. Bu ürünlerin hangi sitelerde satıldığını SAHTE SATIŞ SİTELERİ başlıklı yazımızda detaylı bi şekilde belirttik. Altta göreceğiniz ürünlerin %90’a yakını 25’li kutu halinde satılmaktadır ama bu ürünlerin sadece 25’li kutu çeşitleri mevcut değildir. 10’lu kutu, 3’lü paket, 3’lü tüplü paket ve 50’li kabinet kutular da mevcuttur lakin bu ürünleri üretmenin maliyeti diğerlerine göre daha fazla olduğun için bu siteler bu çeşitleri genellikle satmazlar. 25’li kutular halinde satış kendilerine çok daha fazla kar sağlamaktadır.

Ne yazık ki Habanos S.A’nın denetimsizliği yüzünden şu anda dolandırıcılar piyasayı neredeyse ele geçirmiş durumdalar. Sahte üreticiler neredeyse tüm Habanos ürünlerinin sahtesini yapmış durumdalar. En çok zorlandıkları ürün çeşitleri ise tüplü paketler ve 10’lu kutulardır. Bu ürünlerin çok azının sahtesi bulunmaktadır.
Altta bazı ürünlerin görsellerini sizinle paylaştık.

 

SAHTE ve GERÇEK HOLOGRAMLI ETİKETLER

Alttaki resme dikkat ederseniz barkod seri numarası (1.resim) 12 hanelidir. HABANOS yeni hologramlarda mikro-basım ( micro-printed) tekniği kullanarak (2.resimde gördüğünüz gibi) barkod seri numarasını aynı etiket üzerinde 9 ayrı yere de basmıştır. 2 ayrı yerde 12 hanenin ilk 6 hanesi, 2 ayrı yerde 12 hanenin son 6 hanesi ve 5 ayrı yerde 12 hanenin tamamını (12 hanesini) görebilirsiniz. Bu bölünmüş olan 9 ayrı yerdeki rakamlar ile ana (önyüzdeki) 12 haneli bandrol seri numarasını karşılaştırabilirsiniz. Aynı sayılar çıkması gerekmetedir. Resimlerden detaylara ulaşabilirsiniz. Resimlerin içerisine gizlenmiş olan mikro numaralar ile etiketin ön tarafındaki 12 haneli barkod seri numarası aynı değil ise 🙂 purolarınızda sıkıntı var demektir. Üçüncü resimde ise yeni hologramın içerisine yine gizli olarak basılmış kübanın simgesini görmelisiniz.

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi sahte ürünler gittikçe kaliteli etiketler üretmeye başlasalar bile burada yazılanlarla artık ne kadar kaliteli ürün yapsalar da rahatlıkla orjinal ve sahte etiket arasındaki farkı artık anlayabileceksiniz. Burada yazılanlar eminim ki bazı kişileri inanılmaz birşekilde sinirlendirmektedir. Sinirlensinler. Biz burada olduğumuz sürece gerçekleri öğreteceğiz.

NOT: Yukarıdaki sahte etiketli ürünün barkod seri numarası Habanos’a kayıtlı bir başka ürünün seri numarı çalınarak üretilmiştir. Ürün Cohiba Robustos SLB-VW-GPSR-M-n-25 üzerinden çıkartılmıştır lakin 12 haneli bu seri no’yu Habanos S.A’nın sayfasında doğrulattığınızda karşınıza bambaşka bir ürün olan MONTECRISTO No.4 CB-UW-C/L-12,13-n-25 çıkıyor. İlginç değil mi? :))) Yani adamlar Habanos’un sitesinde ürün kayıtlı çıksında ne olurs olsun, biz bir şekilde müşteriyi kafalarız diyorlar :))

Yukarıdaki resmi detaylı olarak incelediğinizde zaten ne demek istediğimizi anlayacaksınız.
1) 12 haneli seri numaranın yazı tipi ve büyüklüğü ne yazık ki 1. resimde (sahte) olduğu gibi değil, 2. resimdeki (orjinal) gibi olmalıdır. Times New Roman kullanmaz Habanos 🙂
2) Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi 2. resime (orjinal) dikkat ederseniz barkod seri numarası (1.resim) 12 hanelidir. HABANOS yeni hologramlarda mikro-basım ( micro-printed) tekniği kullanarak (2.resimde gördüğünüz gibi) barkod seri numarasını aynı etiket üzerinde 9 ayrı yere de basmıştır.
3) Habanos’un etiketleri 2010 yılından itibaren dört köşesinden de düz bir şekilde (her iki tarafından da) kesilmektedir. Asla oval gelmez.

4) Sahte hologramlar farklı türlerde olmaktadır. Bazıları aşırı şekilde kötü basılmıştır ve hemen anlaşılır lakin yukarıdaki hologramda ise iyi derecede sahte hologramlara da rastlamak mümkün. Lakin yine de farkı anlayabilirsiniz. Hologramlarda hiçbir zaman yılan sırtı gibi tırtıklı yüzey olmaz. Sol taraftaki hologram sahtedir ve tırtıklı yüzeyi rahatlıkla görebilirsiniz. Sağ tarafta ise orjinal hologramı net bir şekilde görebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BEKLİYORUZ
“Yazıyı beğenip beğenmediğinizi hemen sağ alttaki BUTONU’nu kullanabilirsiniz. Düşünceleriniz bizim için önemlidir”
Aldığım puro orijinal mi yoksa sahte mi? Nasıl anlayabilirim? Hangi detayları öğrenmem gerekiyor ki gerçek bir Habanos ürünü sahibi olayım? İşte bu sorularınıza cevap bulmanın en basit ve etkili yollarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Bloğumuzda bu iki ayrımı nasıl ortaya çıkaracağını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Tüm Habanos içicilerinin bildiği gibi günümüzde dünya piyasasından çok fazla sayıda sahte ürün bulunmaktadır. Çeşit sayısı her geçen gün artmaktadır ve yeni ürünler çıktıkça da artmaya devam etmektedir. En fazla sahte üretimi yapılan ürünlerin başında en çok kar getirecek olan popüler markalar bulunmaktadır. Cohiba, Montecristo ve Partagas. Altta şu ana kadar incelediğimiz ve ortaya çıkarttığımız ürünlerin listesini…

Bu yazı faydalı oldu mu?

İçerik - 10
Detay - 10
Resim - 10

10

MÜTHİŞ

Eğer yazımızı beğendiyseniz lütfen üstteki beğen butonuna tıklayınız. Yazımıza not vermek isterseniz alttaki "User Rating" bölümünü kullanabilirsiniz. Yazımızı paylaşarak bu bilgileri bilmeyenlere de ulaştırmak için lütfen alttaki sosyal paylaşım butonlarını kullanınız.

User Rating: 4.22 ( 17 votes)

Şu da ilgini çekebilir

Habanos S.A 2016 Ürünleri

+2 -0 2 ratings 2 ratingsX Like! Dislike! 100% 0% İtalyan puro sitesi Sigariavana Habanos …

9 Yorumlar

 1. Hocam bendede aldığım montecristo ve partagas ürünler var yaklaşık toplam on tane bi arkadaş vasıtasıyla aldım ama orjinalliğinden emin değilim resimleri ve boyutları atsam yardımcı olurmusunuz ve nasıl yapıcam bunu

  • Merhaba.
   ürünlerinizin hangi ürünler olduğunu ve nereden temin ettiğinizi bildirirseniz sevinirim.

 2. p…com (PuroAnaliz tarafından düzeltildi) diye bi site var güvenilir midir?

  • Nihal Hnm,
   Bahsettiğiniz site Eminönü sitesidir. Yani Eminönü tahtakale’den aldıkları ürünleri kütmüş oldukları bu dandik sitede satmaya çalışıyor ki zaten ürünlerim sahte olduğunu sanıyorum ki siz de görüyorsunuz.
   Şunu unutmamak gerekir ki bunlar firma değildir ve Türkiye’de online tütün ve türün mamülü satışı yasaktır ve suçtur. Bu sitenin de en kısa zamanda kapatılacağını düşünüyorum.

 3. ben bir tobacco shop tan partagas serie d puro aldım.Tadında çok fazla katran varmış gibi geldi görüntü nem olarak sıkıntılı değil ama tadı sahte olduğunu düşünmeme sebep oldu ne yapabilirim acaba.

  • Yapılabilecek çok fazla birşey yok açıkcası Serhat bey. Eğer ürünün orijinal olduğunu düşünüyorsanız, bu konuda deneyiminiz varsa bilmeniz gerekir ki her puroda içimin sonlarına doğru katran yoğunluğu artar ve acı tat başlar yavaş yava. Bunun için yapılabilecek birşey yoktur.

 4. Istanbul da gerçekten orjinal puro alabileceğimiz güvenilir tedarikçiler konusunda bilgi verir misiniz

  • Fehmi bey.
   Bilindiği üzere İstanbul’da böyle bir yer bulunmamaktadır. Daha doğrusu resmî olarak böyle bir yer yoktur. Lakin son gelişmeler sevindiricidir çünkü Habanos S.A resmî olarak Türkiye’de satışa başladı ve konuyla alakalı kendileri ile iletişime geçebilir ve parkende fiyatı alabilesiniz.

 5. sayın ilgili,bilgilerinizden faydalanmak üzere sizinle iletişim kurmak istiyorum.
  nasıl iletişim kurabiliriz ? teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir