25 Şubat, 2018, Pazar
Anasayfa / Habanos / Kutumun Barkod Seri No Kısmı Neden Kopartılmış!

Kutumun Barkod Seri No Kısmı Neden Kopartılmış!

  • +184
  • -15
  • 199 ratings
199 ratingsX
Like! Dislike!
92.5% 7.5%

Merhaba arkadaşlar.

Uzun zamandır sizlerle berbaer olamadığımı biliyorum biraz sağlık sorunları yaşadım (purodan kaynaklanmıyor merak etmeyin :). Artık bundan sonra elimden geldiğince tekrar yazmaya başlayacağım.
Bu yazımızda artık bana illahlah dedirten, hergün bu konuyla alakalı onlarca eposta gelmesi üzerine yazmaya karar verdim. Herkes şu soruyu soruyor;

” …. firmasından online ürün satın aldım. Ürünüm geldi herşey güzel ama kutuya bir baktım üzerindeki etiketin SERİ NO KISMI KOPARTILMIŞ. Seri numarası yok. Ne oluyor?”
Bu ve buna benzer onlarca epostayı tek tek cevaplamaktansa direk olarak bloğumuza bu yazıyı yazarak artık herkesin anlamasını sağlamak istiyorum.

ARKADAŞLAR…
Küba purolarının kutularının üzerindeki etiketlerde bildiğiniz gibi 12 haneli rakamlardan oluşan bir seri numarası vardır. Bu seri numarası ile puro içiciler Habanos S.A’nın sitesinden doğrulama yaparlar. Ama UNUTMAYINIZ ki küba purosunun orjinal olup olmadığını sadece bu seri numarası ile öğrenmeniz yeterli değildir. İyi bir içici daha kutuyu eline aldığı gibi, içini açıp kokladığı ve ürünü eline alıp kondisyonuna, rengine ve tabiiki yakıp tadına baktığı gibi anlar.
Neyse. Dediğim gibi bu seri no kısmı ile doğrulama yaparlar. Yalnız HabanosS.A’nın distribütörleriyle çok ama çok önemli bir yazılı anlaşması vardır. Bu anlaşma şudur;
Her distribütör kendi pazarına (ülkesine) ürün satabilir. Başka bir ülkeye kesinlikle ürün satamaz. Distribütörlüğün ana maddesi budur zaten. Ama her distribütör bu kurala uymaz. Daha fazla ürün satmak ister normal olarak ve bunu nasıl yapabilirim diye düşündüklerinde akıllarına bir cinlik gelmiştir. Kutuların üzerinde yazan her 12 haneli seri numarası o ürünün hangi distribütöre ait olduğunu kanıtlar. Eğer distribütör bu etiketi sökerek bu ürünleri firmalara satarsa ve o firmalar da bu ürünleri başka ülkelere satarlarsa o zaman problem ortadan kalkar çünkü kimse bu malın o ülkenin distribütörüne ait olduğunu anlayamaz. ÇOK GÜZEL BİR FİKİR 🙂

***Altta verilen distribütörler olayın daha net anlaşılması bakımından örnek olarak verilmiştir***

  • Intertabak A.G isviçre’nin distribütörüdür. Hem iç pazarın hem de duty free’lerin.
  • PHOENICIA TRADING A.A. (CYPRUS) LTD. ise Türkiye’nin ve daha birçok ülkenin hem iç pazarı hem de duty free’lerinin distribütörüdür.

İsviçredeki tüm firmalar eğer İsviçre iç pazarına değilde (buraya dikkat edin) yurtdışına ürün göndereceklerse ürünlerin üzerindeki bu etiketin seri no kısmını kopartarak gönderirler. Bunu yapmak zorundadırlar çünkü bu firmalar da distribütörler ile bu şekilde yurtdışına ürün satacaklar diye anlaşma yapmaktadırlar. Çünkü distribütör kendi malının yurtdışına satılmasına normal şekilde izin vermez ama bu şekilde olursa ürünün üzerinde seri no kısmı olmadığı için hiçbir problem olmaz.

Bu arada unutmadan birşey daha söylemek lazım. Etiketin üzerinde ana bölümde 12 haneli seri no kısmının dışında 9 ayrı noktada mikro seri no’lar vardır. Eğer 12 haneli ana seri numarasını kopartıp diğer 9 tane mikro seri no kısmını kopartmazsanız EYVAH! Çünkü bu mikro seri numaralarda aynı 12 haneli ana seri numara ile aynıdır. Kopartmazsan buradan da o malın hangi distribütöre ait olduğunu kolaylıkla anlayabilirsin. O yüzden distribütörler buradaki 9 ayrı bölümde bulunan mikro seri no kısmını da kopartılar. ŞİMDİ HERŞEY 10 NUMARA OLDU. Hiçkimse bu ürünün şu distribütöre ait olduğunu anlayamaz ve her firma güvenle ürününü satar.

EĞER SERİ NO KISMINI KOPARTMADAN YOLLARSA NE OLUR?
Bir diğer senaryo olarak bunu düşünelim. O zaman şu olur. İsviçre’nin distribütörü olan Intertabak A.G kendi ürününü X firma üzerinden Türkiye’ye satmış olur. O zaman bu ürün bir şekilde PHOENICIA TRADING A.A. (CYPRUS) LTD’nin eline geçerse PHOENICIA firması INTERTABAK’ın canını okur. Direk olarak Habanos S.A’ya şikayet eder ve bu iş öyle bir noktaya kadar gider ki INTERTABAK’ın distribütörlüğüne bile mal olabilir. Çünkü her distribütör kendi pazarına (ülkesine) ürün satabilir. Başka bir ülkeye zinhar satamaz. Distribütörler Habanos S.A’ya milyon dolar’lar veriyorlar distribütör olabilmek için. Ben bu kadar para verip kendi ülkeme ürün satmaya çalışayım ama X ülkesinin distribütörü gelsin benim ülkeme ürün satsın. Bu asla kabul edilemez.

Evet arkadaşlar biraz detaylı oldu ama samimi bir dille yazmak istedim daha net anlaşılması için. İşte bu nedenlerden ötürü ONLINE olarak aldığınız ürünlerin üzerindeki seri no kısımları her zaman sökülmüş olarak gelmektedir ve gelecektir de. Burada ONLINE kelimesini bilerek büyük yazdım çünkü nedenini alttaki soruyu cevaplayarak vereceğim.

AMA BEN YURTDIŞINDAN GELİRKEN DUTY FREE’den VEYA X ÜLKESİNDEN DİREK MAĞAZADAN ALIYORUM. ALDIĞIM ÜRÜNLERİN ÜZERİNDEKİ SERİ NO KISMI MEVCUT. BU NASIL OLUYOR???
Zaten soruyu sorarken yanıtı da vermiş oluyorsunuz. Şöyle ki;
Siz eğer X mağazasından veya Duty Free’den ürün alırken tabiiki de o ülkenin pazarı sayılan yerlenden alışveriş yapmış oluyorsunuz. Yani Belçika’ya (örnek veriyorum) gittiniz ve Konokke’de bulunan Casa Del Habanos Knokke mağazasından ürün aldınız. On numara ürün. Kutuların üzerinde seri no da mevcut. Zaten aldığınız yer Habanos S.A’nın resmi satış mağazası. Herşey tamam. Dönerken de havalimanında Duty Free’den unuttuğunuz bir diğer ürünü aldınız. Orada da seri no kısmı mevcut. Hiçbir problem yok.
İşte Belçika’dan ister iç pazardan ürün alın ister duty Free olsun kendiniz direk olarak gidip elden aldığınız için tabiki kutuların üzerinde seri no kısmı olacaktır. Çünkü bu ürünleri iç pazarda yasal olarak satma hakkına sahiptir distribütör ve anlaştığı firma.
AMAAAA. Belçika’daki Casa Del Habanos Knokke mağazasından ürün alırken onlara şunu sorarsanız ” Ben Türkiye’de (veya x bir ülke) yaşıyorum. Sizin de websiteniz var ve online olarak ürün satıyorsunuz. Dünya’nın tüm ülkelerine de gönderiyorsunuz. Websitenizden ürün satın alsam Türkiye’ye yine aynı bu şekilde gönderebilir misiniz?”
Cevap NET;
” Ne yazık ki beyfendi/hanımefendi. Eğer online satışlarda başka bir ülkeye ürün göndereceksek ürünün gördüğünüz seri no kısmını ve dier mikro seri no kısmını kopartarak ancak size gönderebiliriz. Nedeni ise ….(yukarıda bahsettim).
Şimdi siz zaten bu firmadan ürün almıştınız. Yasal bir firma, Habanos S.A’nın resmi firması ama yurtdışına ürün gönderirken o da bu kurala uymak zorunda. Demek ki olay firmada değildir veya gönderidiği üründe değildir. Kurallara uyulması gerektiği için bu şekilde gönderim yapılması gerekiyor.
Önemli olan şey şudur;
* Firma yasal bir firma mıdır?
* Habanos Lisans’ı var mıdır?
* Yeri yurdu belli midir?
* Size satış sonrası her sorunuzda yardımcı oluyor mu yoksa satıp kaçıyor mu (Bazı firmalar günlük düşünür. Satarım, tabir-i cayizse çakarım gider derler)
bunlara uyan firmalardan korkmayın arkadaşlar. İllaki orjinal ürünü sadece La Casa Del Habano mağazaları satar diye birşey yok. La Casa Del Habanos orjinal satarlar lakin fiyatları her zaman diğer firmalara göre yüksektir. Diğer firmalar da aynı ürünü satarlar ama resmi satış mağazası olmadıkları için firmalarının başında La Casa Del Habano ibaresi yoktur.

Yazıya şimdi şöyle bir baktım da bayağı detaylı ve uzun olmuş gibi sanki ama olsun iyi oldu 🙂

Şimdi son kısma geldik. Size seri no kısmı kopartılmış olan kutuların bazı görsellerini şu anda elimde var olan daha açılmamış 🙂 kutularımdan göstereceğim. Bu resimlerde de göreceğiniz gibi benimde aldığım ürünlerin %80’i seri no kısmı kopartılmış ürünlerdir çünkü ben de çoğunlukla online olarak alıyorum.

Altta görselleri paylaştım.

1) Bu üç resimde de göreceğiniz üzere kutuların üzerindeki barkod seri no kısmı kopartılmıştır. Görünüm bu şekilde olmaktadır.Ürünler ORJİNALDİR.

2) Alttaki diğer üç resimde de etiketlerin üzerinde bulunan mikro seri no kısımları kopartılmıştır. Görünüm bu şekilde olmaktadır. Ürünler ORJİNALDİR.
3) Eğer ki X ülkesine gittiniz ve mağazadan veya Duty Free’den kendiniz elden ürün teslim alırsanız normal olarak ürünler seri ve mikro seri no kısımları kopartılmamış olarak görünecektir. Görünüm bu şekilde olmaktadır. Ürünler ORJİNALDİR.

SONUÇ:

Arkadaşlar. Güvendiğiniz firmalardan ürün almaya devam edebilirsiniz. Ürünlerinizin üzerindeki seri no kısmı kopartılmış diye “acaba sahtemi?” endişesi içerisine girmeyin. Ama çok önemli bir nokta var ki o da artık tüm etiketlerin üzerinde 9 ayrı bölümde mikro seri no var. Bunların olması gerekmektedir. Kopartılmış da olabilir ama mutlaka olacak (2011 yılından sonra üretilen ürünlerde başladı mikro seri no uygulaması). Eğer yoksa bilin ki sorun var.

Umarım aklınıza takılan tüm sorulara cevap verebilmişimdir. Bundan sonra purolarınızı keyifle içebilir ve bilmeyenlere bu durumu anlatarak akıllarındaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Son olarak altta 2 gün önce elime ulaşan H.Upmann Magnum 56 LE 2015 ürünlerinin resmini sizinle paylaşmak istedim.
İlk resimdeki ürün online alışverişim ile bana ulaşan üründür. Normal olarak seri no kısmı kopartılmış olarak geldi.
İkinci ürün ise mağaza içerisinden alınan üründür ve üzerinde seri no etiket kısmı bulunmaktadır.
ÜRÜNLERİN HER İKİSİ DE FEVKALADE’dir. Bence bu ürünü muhakkak deneyin.

Görüşmek dileğiyle…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BEKLİYORUZ
“Yazıyı beğenip beğenmediğinizi hemen sağ alttaki BUTONU’nu kullanabilirsiniz. Düşünceleriniz bizim için önemlidir”
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır sizlerle berbaer olamadığımı biliyorum biraz sağlık sorunları yaşadım (purodan kaynaklanmıyor merak etmeyin :). Artık bundan sonra elimden geldiğince tekrar yazmaya başlayacağım. Bu yazımızda artık bana illahlah dedirten, hergün bu konuyla alakalı onlarca eposta gelmesi üzerine yazmaya karar verdim. Herkes şu soruyu soruyor; " .... firmasından online ürün satın aldım. Ürünüm geldi herşey güzel ama kutuya bir baktım üzerindeki etiketin SERİ NO KISMI KOPARTILMIŞ. Seri numarası yok. Ne oluyor?" Bu ve buna benzer onlarca epostayı tek tek cevaplamaktansa direk olarak bloğumuza bu yazıyı yazarak artık herkesin anlamasını sağlamak istiyorum. ARKADAŞLAR... Küba purolarının kutularının üzerindeki etiketlerde bildiğiniz gibi…

Bu yazı faydalı oldu mu?

İçerik - 10
Detay - 10
Resim - 10

10

Eğer yazımızı beğendiyseniz lütfen üstteki beğen butonuna tıklayınız. Yazımıza not vermek isterseniz alttaki "User Rating" bölümünü kullanabilirsiniz. Yazımızı paylaşarak bu bilgileri bilmeyenlere de ulaştırmak için lütfen alttaki sosyal paylaşım butonlarını kullanınız.

User Rating: 4.54 ( 6 votes)

Şu da ilgini çekebilir

Habanos S.A 2016 Ürünleri

+2 -0 2 ratings 2 ratingsX Like! Dislike! 100% 0% İtalyan puro sitesi Sigariavana Habanos …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir