24 Şubat, 2018, Cumartesi
Anasayfa / Online Satış Siteleri / Sosyal Medya’dan Puro Satanlara Dikkat!!!

Sosyal Medya’dan Puro Satanlara Dikkat!!!

 • +19
 • -2
 • 21 ratings
21 ratingsX
Like! Dislike!
90.5% 9.5%

Sevgili PuroAnaliz okuyucuları,
1 aylık bir aradan sonra tekrar sizlerle beraber olmaktan mutluluk duymaktayız.
Son zamanlarda Türkiye’de sosyal medya üzerinden puro satışı yapan şahış/şahıslar hakkında okuyucularımızdan mesaj üzerine mesaj gelmektedir. Hal böyle olunca da bu yazımızı yazma zarureti doğmuştur.

Öncelikle şunu çok çok iyi bilmeniz gerekmektedir ki ülkemizde tütün ve tütün mamüllerinin online satışı kesinlikle yasaktır ve suçtur. Hukuki olarak çok büyük cezaları bulunmaktadır. Hapis cezası gibi. Lakin ne yazık ki sosyal medyada özellikle de instagram üzerinden sayısız puro satan kişiler türedi. Hangi arada bunlar çoğaldılar inanın ben de anlamadım. Buradan bu arkadaşlara tavsiyem şudur ki “yaptığınız şeyin suç olduğunu eğer bilmiyorsanız şimdi öğrendiniz ve hemen bu yanlışınızı geç olmadan düzeltmenizdir”.

Şimdi yazımızın konusuna gelecek olursak sonuçta suç olan bu işi hiçbir şekilde kabul edemeyiz. Hele hele orjinal küba purosu satıyorum adı altında bir kişi kalkıp ta instagram hesabı açıp burada sahteliği dünyaca belli olan ürünleri (en çok Türkiye’de satılmaktadır) koyup bu ürünleri fahiş fiyatlara satmaya kalkarsa işte o zaman devreye biz gireriz. Siz değerli okuyucularımızdan şunu isteriz ki nerede olursa olsun ürününüzü almadan önce bu ürün hakkında çok detaylı bir analiz yapın. Sorun soruşturun öyle alın. Puro içmek hava atmak değildir, bu bir kültürdür ve maliyeti yüksektir.
Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki bunu asla aşağılama olarak yorumlamasın bu kişiler.
Küba Purosu ucuz birşey değildir ve sen eğer 1 adet Siglo VI içmek istersen bunu gidip tekel bayiden 20 TL’ye alamazsın. Bu ürünü en ucuz alabileceğin miktar 30 USD’dir. Sen ucuz birşey olsun, ağzımda olsun, millete hava atayım, kafe’de bar’da kızlara hava atayım dersen gün gelir biri seni rezil eder. Eğer orjinalini alacak durumun yoksa uygun fiyatlı olan jose l piedra al iç. Hava atmana gerek yok.
Kim bu kişiler? Hangi Instagram hesabını kullanıyorlar?
Şimdi burada unutmamak gerekir ki elimizde kanıt olmadan bu kişilerin isimlerini paylaşamayız lakin kanıtımız var ise işte o zaman alttaki gibi tek tek isimleri ve paylaşım yaptıkları ürün görsellerini burada yazabiliriz.

fencytr

Bu arkadaşı bir haftadan bu yana takip ediyoruz ve bugün iletişime geçtik ve altta da görebileceğiniz üzere birkaç ürünün fiyatını sorduk.
Örnek: Cohiba Esplendidos
Arkadaşlar. 2013 yılından bu yana hangi ürünün hangi paketleme şekli olduğunu belirttik. Cohiba Esplendidos ürünü sadece 2 farklı paketleme şeklinde üretilmiştir. 3’lü karton paket ve 25’li vernikli tahta kutu.
Şimdi bu arkadaş profil hesabında Cohiba Esplendidos 5’li paket koymuş. Fiyatını sorduğunuzda size 230 TL gibi bir rakamdan bahsediyor.
Bu ürün istanbul tahtakale’de 30-35 TL arasına satılmakta olan 5’li pakettir. Ne olduğu belli olmayan, içinde ne olduğu belli olmayan, içtiğinizde “tövbe yarabbim bu pislik de ne” diyeceğiniz sahte üründür. Dikkat 5’li paket 30 TL. Ama bu arkadaş sanıyorum ki dünyadan bir haber ki hem bu ürüne ciddi ciddi orjinaldir diyor, “benim müşterilerim beni bilirler” diyor hem de ürünün fiyatını 230 TL yapıp insanları dolandırmaktadır. Hayat sana güzel arkadaşım. Bu ürünün orjinali 3’lü pakettir ve ortalama fiyatı 95-100 USD yani 290 TL civarındadır. Bu arkadaş yolunu bulmuş sanırım.
Şimdi siz bir purosever arkadaşlar. Size soruyorum! Yaptınız bir hata ve bu arkadaştan ürün satın aldınız ve 230 Tl gibi bir para verip. Ne yaparsınız sahte olduğunu öğrenince?
Ben kendisine ne yapılacağını belirttim ve ilgili yerlere de şikayet edilmesinin gerekli olduğuna inanıyorum.

cohibaturkey

Yine bir instagram hesabı ve yine komik ürün resimlerini paylaşarak insanları dolandırmaya çalışan başka bir arkadaşımız.

 

Cigar Club Turkey

Hem kendi siteleri üzerinden hem de Instagram üzerinden de satış yapmaya çalışan, sözde Almanya’da olduğunu belirten lakin Türkiye’ye nasıl gönderim yaptığını açıklayamayan sahte bir firma. Tüm görsellerinin çalıntı olduğu, photosop tekniği ile görsellerin üzerindeki gerçek firmanın ismini saklayarak insanları kandırmaya çalışan bir sitedir.

Paypal üzerinden de satış yapmaya çalışan bir sitedir lakin  Paypal tütün ve tütün mamüllerinin satışını yasaklamıştır. Bu arkadaş sanırım farklı bir beyan ile Paypal’ı kandırarak işlem yapmaya çalışıyor.

Komik olan başka bir nokta ise bu site tamamiyle başka bir sitenin bire bir kopyalamasını yapmıştır. Açıklamalarında, hakkımızda bölümünde ve tüm görsel paylaşımları bire bir hiçbir kelimesini dahi değiştirmeden sitesine koymuştur.

Uzak durmanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz bir sitedir.

NOT: Şu anda instagram üzerinden sahte ürün satan popüler profilleri bulmaya çalışmaktayız. Profiller bulundukça isimleri burada yayınlanacaktır.

Siz değerli okuyucularımızın da başına gelen ve bildiği profiller varsa lutfen bize ulaşsınlar. Bize yazın ki bu tarz şahısların insanları kandırmasına, dolandırmasına izin vermeyelim.

Keyifli içimler…

Şu da ilgini çekebilir

The Cigar Smoker (La Casa Del Habano Hamburg)

+3 -2 5 ratings 5 ratingsX Like! Dislike! 60% 40% GENEL BİLGİ: TheCigarSmoker.com, HABANOS S.A’nın …

85 Yorumlar

 1. Ben Fency den puro aldım
  Partagas
  Yeni içiyim puroyu içince o kadar kötü oldum ki
  Eve gelinceelim ayağım boşaldı bulduğum yere kendimi attım
  Puro ağır geldi çarpı dedim kendi kendime
  Bu arkadaştan bir de Romeo aldım
  Ama korktum içmeye
  Böyle olmamın sebebi acaba sahte olmasımıydı?????

  • Ürünün görselini bizlerle paylaşırsanız size net bir cevap vermeye çalışırız Burak bey

   • Selamlar, instagramda sahte ürün satışı yapan siteleri açıklamaya devam edermisiniz lütfen, özellikle tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırsa iyi olur herkes için.

    Puro dünyası gibi satıcılar gerçekmi ?

    • Merhaba Darkface,

     Siz de taktir edersiniz ki her zaman bu tarz siteler açılıp kapatılmaktadır ve bunun takibini de yapmak çok zordur.
     Size tavsiyemiz sosyal ağlarda satılan purolara pek sıcak bakmamanızdır. Resmi bir firma olmayan hiçbir yerden ürün satın almamanız sahte ürün almanızın önüne geçecektir.
     iyi akşamlar.

  • Biraz kaba bir tabir olacak ama halk dilinde dendiği gibi nikotin tekmesi yemişsiniz. Ürünle ilgili en doğru bilgiyi tabiki puro analiz verecektir. Art arda çok seri çekimler yapmışsınız anlaşılan. Puro aceleye gelmez, keyifli anların arkadaşıdır o. Dumanınız bol olsun.

  • Altta da yazdım arkadaşım. Merhaba. Elim ayağım boşaldı diyorsunuz ama anlamıyorum. Tabi ki bu büyük bir sahtekarlık. Fakat anlamadığım şey ciğerlere çekilmeyen duman nasıl olur da bu etkilere sebep olur? Lütfen bilerek için puroyu. En az 1000 lira maliyeti var, keşler gibi çekip çekip kafayı bulmayın. Genizden ve damaktan tadını alıp, bekletip dışarı atacaksınız. İçinize çekip de beni burada dumur etmeyin. Ciğere çekersen yaşadığına şükret.

   Ah ahh benim bi param olacaktı ki, isli ıslay viskimle Romeo Julieta mı nasıl nispet ede ede kendimden geçe geçe içerdim. Ahh bi param olsaydı. Zalım kader.

 2. Merhaba fency denen arkadasla bende konustum ama yemedim cunki fiyattan belli instagramdan aldigim bi tek puroevi vardi oda tamamen orjinal bi sikinti yasamadim

  • Merhaba Sertaç bey. Bloğumuzun amacı sahte-orjinal satış yapan şahıs veya firmaları bulup bunları yayınlamaktır.
   Bahsi geçen profilin sayfasındaki resimleri kanıt olarak alıp değerli okuyucularımıza sunmaktayız.

 3. Teşekkürler dostum ilginiz ve tüm puro sever dostları aydınlatmaya çalıştığınız için. İnstagram’da resmen virüs gibi yayıldılar ne yazık ki. Aman dikkat, nikotin çarpması zannedersiniz halbuki zehirlenme ihtimaliniz bile olabilir, nikotin çarpması şeker ile geçer diğeri mide bulantısı baş dönmesi hatta baygınlığa bile sebep olabilir. Aman Dikkat….

  • Arkadaşım nikotin zehirlenmesi yaşamayı nasıl başarıyorsunuz. Puro içerken dumanı ciğerlere çekilmez. Ağzınızdan aromasını tadıp geri üfleyeceksiniz. Ben 2 saat içsem yine de bişey olmaz.

 4. Kendisinden bende 6 adet puro aldım 250 tl vermiştim 6 ay önce
  Bir adet maduro 5
  Bir adet cohiba robusto
  İki adet hoyo
  Bir adet hoyo excalibur
  Diğerini hatırlayamadım fiyat olarak öyle bir rakam söylüyor ki sahte diyorsun sonra ben garanti veriyorum diyor dedim ki senin dükkan varsa gelip oradan alayım yok dedi işte ben bu işi yapmıyorum yurt dışına gittikçe alıyorum ok dedim kargo geldi bir baktım Tahtakale şubesi yazıyor orada uyandım acaba şu Tahtakale De tezgahta satılan purolardan mıydı bana sattıkları ?

  • Aynı paketi bende yaptırdım ama 270 vermiştim.Habanos kilitli poşette istemiştim ondan galiba:) harika çıktı ama purolar.orjinaldi.
   Özellikle nemine bayıldım

 5. içiciyiz biz

  Bu işi yapmayı biz bir grup arkadaş olarak düşündük. İşin cezasının hapse varacağını bilmiyorduk açıkçası ama yaşadığımız durumu anlatayım.
  AHL ve Kıbrıs dutyfree’dan haftalık olarak istediğimiz puroları getiririz makul miktarda(40-50%) kar koyarız satarız dedik.
  Kendimizce fiyatları topladık oradan üzerine maliyetleri ekledik ve bizim maliyetimizin civarına instagram’da satıcılar gördük.
  Bizden fiyat isteyen satıcılar da oldu. Adamlara maliyet fiyatını bile söyleyince biz bu fiyata bunu alamayız vs. dediler.
  Velhasıl isimleri kurcalamak gibi bir amacım yok ama instagram’da bu işi yapanların 1-2 isimdir belki istisnası… hepsi sahtedir.
  Duty free olsun Habanos dealerları olsun siz üç kuruşluk satış yapıyorsunuz diye size bedava fiyattan ürün vermez veremez.
  Ama şunu da söylemeliyim ki sahte puro o kadar kolay anlaşılıyor ki bir sefer orijinalini içmeye görün. Dünyanız kararır sahte puro içerken. Söndürüp atmak gelir içinizden. O yüzden eninde sonunda bu çakmacılar da bitecektir. 🙂

 6. Hepinize katiliyorum arkadaşlar. Böcek gibi turediler malesef bırak instagram ı orjinal saten yer yok zaten. Hiç bulaşmayın derim

 7. Instagramdaki Humidorturkiye icin ne diyorsunuz acaba?

  • İsmail bey. humidorturkiye adlı profil ile yazışmamız oldu. Ürünlerini ve profilini inceledik lakin şu zamana kadar herhangi bir problem bulamadık. Ürünlerinin orjinal olduğunu düşünüyorum.
   Unutmamak gerekir ki yazımızın ilk başında da belirttiğimiz gibi bu işler yapmak büyük bir suçtur ve ne yazık ki yakın zamanda tüm bu arkadaşlar için büyük bir sorun olacağını düşünüyorum çünkü alttaki haberde de göreceğiniz üzere bu konuyla alakalı çok fazla denetim olmaya başladı şu sıralar.
   http://www.dha.com.tr/sosyal-medyada-ayakkabi-ve-puro-satanlara-operasyon_1123093.html

 8. Fency adli arkadastan ben de siparis verdim, aldigim purolardan yalnizca 1 i sahte cikti. Saniyorum kendisi de pek anlamiyor, kandiriliyor. Ama villiger toscano vb orta sinif purolarda hicbir sikinti yok. Tabii isin kanunsuz olusundan dolayi tasvip etmiyoruz.

  • Ek olarak son aldigim ve gorsel olarak birebir gercegiyle ortusen cohiba piramide extra da sahte cikti. 60 lirayi cope attim resmen. Artik online resmi siteler haric hicbir saticidan internet uzerinden alisveris yapmayacagim.

 9. Ben de bu fencry denen elemana bir selam verdim sonra biraz arastirdim ne oldugunu anladim . Abd den baska bir instagram dan kopyaladigi resimleri kendi cekmis gibi yayimliyor. Binu ogrendigim icin enellendim. O yabanci arkadasin profil adini kaydedemedim ne yazik ki. Aman dikkat. Paranizi kaptirmayin.

 10. Herhangi bir kanıt içermediği, sadece ilgili satıcı hakkında reklam amaçlı yorum olması nedeniyle PuroAnaliz tarafından silinmiştir…

 11. Geçen ay

 12. Satıp para kazanmaya çalışan arkadaşlar da dikkat etsinler. Kaçakçılık şubeden arkadaşlarım var. Bu sıralar herşeyi didik didik ediyorlar benimlede görüstuler yurt dışından kim Türkiye ye nasıl satış yapıyor diyede araştırma içindeler. Saticilarla birlikte alıcılara sıkıntı yapabilirler bilginiz olsun. Kaçak ürün kullanmaktan işlem yapılabilir.

  • Bu Cohiba_tr adlı şahıs buradan ahkam kesiyor ama kendisi instagram üzerinden fenomenliğe oynayan, aynı zamanda da elinde TAPDK bandrolü olmayan yani kaçak olan puroları tüketen birisi. Böyle birinin burada böyle bir yorum yazması da çok düşündürücü. Her koyun kendi bacağından asılır Cohiba_tr…

 13. Merhabalar twitter da dukeofhavana ve nkhaaahkn isimli kullanıcılardan satışta bulunmakta acaba ürünleri gerçekmiş acaba bir incelermisiniz..

 14. Merhaba,
  … hakkında ne düşünüyorsunuz?Benim bu arkadaştan alımlarım oldu,bir sorun görmedim.
  syg.

 15. Bu (PuroAnaliz tarafından düzeltildi) adlı hesaptan geçen ay 20adet puro alımı yaptım.huylanmadım değil.görmeden etmeden ürünü alıyoruz sonuçta.1gün sonra purolar elime ulaştı.paketleme vesaire gayet iyi.gürcistanda Davidoff bayisinde çalışan dostuma gösterdim nemi kokusu orjinalliği hiçbir sıkıntısı yok dedi.sonunda rahatladım.bence fazla abartıyorsunuz

  • Doruk bey. Bizim burada belirtmek istediğimiz şey çok açık ve nettir. Eğer bir kişi veya firma kendi profilinde veya sayfasında sahte ürün resmini açıkça paylaşıyorsa, bu ürünleri satıyorsa, ürünleri orjinal olduğunu söyleyip 30 TL’lik ürünü size 250 TL’ye satmaya çalışıyorsa kusura bakmayın ama bu kişi hem sahte ürün satan birisidir ve aynı zamanda da dolandırıcıdır bizim gözümüzde ve bunu burada net bir şekilde ifade ederiz.

 16. …(PuroAnaliz tarafından düzeltildi) isimli hesaptan iki kere Sipariş verdim.ikisindede sorun yaşamadım.ilkinde yurtdışına çıkarken aldım puroları yanıma Atatürk dutyfreede gösterdim orjinal dediler.orjinalin tadını aldıktan sonra sahte puro her halinden belli olur dediler.ikinciside gayet iyi geldi

 17. Herhangi bir kanıt içermediği, sadece ilgili satıcı hakkında reklam amaçlı yorum olması nedeniyle PuroAnaliz tarafından silinmiştir…

  • Arkadaşlar. Tüm yorumlar için teşekkürler lakin öncelikle şunun bilinmesi gerekiyor. Biz burada hiçbir zaman bir kişiyi veya kurumu elimizde kanıt olmadan zar altında bırakmayız. Biz neyse onu yazarız ki öncelikle yazımızı okumanızı ve resimlerle beraber kanıtlarımızı da görmenizi isteriz. Eğer bu şahış ürün satıyorsa zaten suçtur. Aynı zamanda paylaştığımız resimler ortadadır. Daha bunun ötesinde bir kanıt olabilir mi?
   Bunun dışında şunu asla unutmayın. Bir kişi onlarca orjinal ürün satar ama bir ürünü bağıra bağıra sahte satarsa o zaman işin rengi değişir.

  • Aldığınız ürünlerin görselini gönderir misiniz Barış bey.
   Yazınız reklam amaçlı olduğu için düzeltilerek yayınlanacaktır.

 18. Merhaba

  Düzenli olarak cohiba siglo 6 tüketimi yapıyorum.Purolarda sorun görmedim.Sadece biraz geç elime ulaştı.Ama orjinal.

  Saygılar

 19. Çok ciddi bir işe parmak basmışsınız, teşekkür ederim. Ben biraz kendimden bahsetmek istiyorum. Puro içme kararı aldığımda, ki bu 2 sene öncesine dayanıyor, öncesinde puro nedir, ne değildir bilgi edinmek amacıyla internette araştırma yaptığımda ilk karşıma çıkan, Puro Analiz oldu. Günlerce, sayfa sayfa kitap gibi bu siteyi okudum. Sevebileceğim aromaları barındıran puroların özelliklerinin çıktılarını aldım, kendime bir buroşür falan bile yaptım. Ve tabiki, puro nasıl tedarik edilir konusu… Dünya üzerindeki en güvenilir dağıtıcıları yine buradan öğrendim ve onlarla iletişime geçtim. Sanırım isim vermede bir sakınca yok, tek muhatabım başından beri HitCigars oldu. Sipariş ettiğim üründen ne kadar eminsem, elime geçecek olan üründen o kadar emin oldum bu güne kadar. Puro işi çok macera aramaya gelmez. Başından sonuna kadar keyif işidir, evet biraz maliyetli bir hobi belki ama, bütçen yoksa haftada 1 tane iç ama orijinal puro iç.. Ben böyle düşünüyorum. Herkese keyifli içimler.

 20. Güzel bir yazı olmuş.her purosever gibi sürekli yurtdışına çıkamıyoruz.haliyle yurtiçi tobaccoshop vesaire yerlerden 40-50tl lik purolara 100-150 tl vermek zorunda kalıyoruz.fencytr ile tanıştım 1ay oldu.aynı orjinal purolar bu arkadaşta daha uygun.asıl dolandırıcı fırsatçı olan el altından satıp 1e3 fiyat koyanlar bence

 21. Babama hakiki bir pro almak istiyorum çok ağır olanlardan değil Küba veya Rusya Purosu almak istiyorum nereden tedarik edebilirim yardımcı olurmusunuz.. Bütçe 100 tl civarında

 22. Herhangi bir kanıt içermediği, sadece ilgili satıcı hakkında reklam amaçlı yorum olması nedeniyle PuroAnaliz tarafından silinmiştir…

 23. Herhangi bir kanıt içermediği, sadece ilgili satıcı hakkında reklam amaçlı yorum olması nedeniyle PuroAnaliz tarafından silinmiştir…

  • Oğuz bey.
   Markalara ürün, tahta kutulara ise sandık diye hitap etmeniz reklam amaçlı burada yorum yaptığınızı düşünmemize ve yazınızda belirttiğiniz …. Adının geçmemesine neden olmaktadır

 24. Sosyal medyada satış çığ gibi artıyor.Sahtekarlık olmadığı sürece konu arz-talep ilişkisi.Her yerde puro yazıları ,aksesuarlar , resimler vs vs .Ancak ana konu PURO ve satışı yok. Yurtdışı siteden de alsanız tütün ve tütün mamülleri posta ile taşınamaz. Gümrükteki memurun insafına kalmışsınız. Umarım bu durum en yakın zamanda düzelir.Biz de yurtdışına gidenler e yalvarmak zorunda kalmayız 🙂
  En son gözüme çarpan ise ; http://www.imgrum.net/user/… (PuroAnaliz tarafından düzeltilmiştir) ürünlerde sorun görüyormusunuz? Ben göremedim.

  • Merhaba. İlgili site ne yazık ki hiçbir gerçekliği olmayan, resmiyetten uzak olduğu için inandırıcılığının olmadığını düşünmekteyim. Bu yüzden ne yazık ki linkini de yayınlayarak insanları yanlış yönlendirmek istemem. Sizede tavsiyem bu tarz yerlerle çok fazla ilgilenmemenizdir.

 25. Ülkeye posta yoluyla puro sokmak yasakken, orijinal puro satıyor diye birtakım internet satıcılarına referans veren birinin, sosyal medyada puro satmak kanunsuzdur diye mevzuya girmesini anlamlandıramadım doğrusu.

  Ayrıca gerçeğinden ayırt edilemeyecek sahtelerin varlığının da genel olarak gözardı edildiğini anladım yorumlardan. Bir kere hakiki puronun tadını alan sahtesini hemen anlar demek çok naif bir yaklaşım gerçekten. Bu konuda iddialı olmak, madara olma riskini taşır, bence kimse çok emin olmasın.

  Neyse, konuyu dağıtmayayım. Bence internette puro satıyolar diye sızlanacağımıza, puroyu seven insanlar olarak kamuoyu oluşturup bu konudaki yasal düzenlemede değişiklik yapılması için çaba sarfetmemiz daha makul olur herkes için. Sonuçta yasal olarak daha rahat elde edilebilen bir ürün olsa bu, sahteciler ekmeğini böyle geniş geniş yiyemez. Ha, devlet denetiminde bu işten para kazanmak imkansız olur, o kadar vergiyle perakende fiyatları uçar gider, insanlar almaz gibilerinden, her yerli puro severin yapmış olduğu hayali fizibilite sonuçları bahane edilip geri durulacaksa beni de çok üzmez. Türkiye’de puro almak zorunda olmadığım için acısını da çok çekmiyorum. Fakat böyle bir girişime katkıda bulunmak isterim.

  Bence meseleye yapıcı yaklaşmak lazım.

  Sevgiler…

  • Merhaba Emre bey,
   Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki Yasal Prosedür neyse bunu belirtmek öncelikli görevimizdir. Unutmamak lazım ki yurtdışından posta yoluyla Türkiye’ye puro siparişi vermek yasaktır lakin kanun üzerinde bunun bir suç olduğunu belirten bir resmi yazı yoktur. Yani eğer siz sipariş verdiyseniz ve bu Türkiye’de gümrük tarafından geçip adresinize iletildiyse herhangi bir sorun yoktur.
   Yasal Prosedürü okuyucularımıza belirttikten sonra da dünya üzerinde hangi firmaların orjinal ürün sattığını belirtmek de ayrıca görevimizdir. Sonuç olarak bu firmaları referans vermeyip de Türkiye’de vergisiz, kaçak ve sahte ürün satan firmaları mı referans verelim insanlara? Öncelikle bunu düşünmenizi tavsiye ederim size. Daha sonra ise daha mantıklı bir soru sormanız daha doğru olacaktır.
   Sizin imkanınız var ki yurtdışına çıkabiliyor ve temin edebiliyorsunuz. Peki Türkiye’deki imkanı olmayan purosever insanlara ne tavsiyeniz var? Bizim tavsiyemiz bu yöndedir. Daha iyi bir tavsiyeniz varsa lütfen buyrun.
   Orjinal havana purosu kullanan tüm orta düzey içicilerin bile bildiği bu tad, koku, sarım özelliğini çok iyi derecede sahte üretilen purolarda olamayacağını siz de çok iyi bilmeniz gerekir. Bu konuda iddaalı konuşmak madara olmak değil uzman olmayı belirler. Bunları bilmeden sahte ürünü alıp orjinalmiş gibi kullananların madara olacağını düşünmekteyim.
   Son yorumunuza ise tamamen katılıyorum. Lakin bu yasal düzenlemenin Türkiye’de olma olasılığını ne yazık ki çok düşük görüyorum. Umarım bu iyi düşünceleriniz birgün gerçekleşir de Türkiye’de gerçek havana shoplar görürüz.

 26. Partagas Seri D no.4 5’li paketlemesi yok mudur? Ayıptır söylemesi AHL’den bu ürünü almışlığım var da. Gerçi kutuyu incelemişitim, bir gariplik yoktu ama anlamadan sahte mi içtik diyorsunuz?

  • Ahmet bey,
   Partagas Serie D No.4 ürününün sadece 3 paketleme şekli vardır. AHL’den böyle bir ürün aldığınıza imkan vermek gerçekten çok düşük. Eğer elinizde fotoğraf ve faturanız varsa lütfen bize iletin ki ilgili yerlere yollayalım.
   Paketleme Şekli: 25’li Tahta Kutu
   Paketleme Şekli: 10’lu Tahta Kutu
   Paketleme Şekli: 3’lü Tüplü Paket

   • Yukarıdaki görselin aynısı. Faturayı atmış olma ihtimalim çok yüksek çünkü 2015 kasımda almıştım. İhtimal düşük de olsa havalimanının içindeki tobacco shoptan aldığıma çok eminim. Zaten ilk deneyimimdi, bilseydim 5’li paketlemesinin olmadığını kesinlikle üzerinde dururdum. Şubatta AHL duty free den wide churchil box of 10 aldım onda herhangi bir sıkıntı yok gibi. Ama tekrardan partagas faturasını arayacağım. Şöyle de bir şey var ki faturada zaten ürün ismi yazmıyordu, tütün olarak geçiyordu.

    • Ahmet bey. Siz duty free içerisinden almamışsınız anladığım kadarıyla. AHL içerisindeki bir tobacco shop’tan almışsınız. Hal böyle olunca orası duty free olmuyor ve Türkiye’deki herhangi bir tekel bayisinden farkı yoktur ve sahte satması da çok doğaldır. Fatura konusuna gelince Duty Free içerisinden alsaydınız birebir ürün ismi yazması gerekiyor zaten ama siz tekel bayiden aldığınız için genel bir fiş vermiştir size.
     Hayırlısı olsun diyelim o zaman.

     • Hayırlı olsun 🙂 havalimanı içerisinde satılmasına güvenip almıştım, orada sahte olabileceği aklıma gelmemişti. Ancak şunu da belirteyim bi tanesinin içini açmıştım ve içindi toz halinde tütün yoktu. Bildiğimiz yaprak şeklinde tütünler vardı, içimi de yukarıda bahsedilen gibi kötü değildi. Sahtesini yapan da güzel yapmış, tebrik etmek lazım. Ha bir de 90₺ ödemiştim, fiyat ucuz gelmiş kıllanmıştım aslında. Sonuç olarak bu da bana ve sitenizi ziyaret eden puro severlere ders olsun, demek havalimanının içindeki tobacco shopa bile güvenmemek gerekiyormuş. Yolum tekrar düştüğünde aynı satıcıyı test edeceğim ve halen o tip sahte ürünler satmaya dvam ediyorsa şikayette bulunacağım.

 27. Erdem sengul

  İyi günler bir süredir instagramda …(PuroAnaliz tarafından düzeltildi) adlı sayfayı takip ediyorum. Bu site ve ürünleri hakkında yorumlarınızı alabilirmiyim.

  • Merhaba Erdem bey.Sosyal medya ile alakalı düşüncelerimi bloğumuzda da görebileceğiniz üzere belirttim. İlgili kişiyi instagramda gördüm lakin kendisi hakkında bir bilgim yok. Kendisine uzun bir süre önce direk mesaj atmıştım ve yaptığı işin sıkıntılı olduğunu belirtmiştim. Ürünlerinden yana bir problem görmedim lakin fiyatları epey bir yüksek. Bu kadar yüksek fiyatları olması bana göre fazla anlamsız.
   Lakin dediğim gibi sosyal medya ile alakalı düşüncelerimi tekrar hatırlatmakta fayda var.

 28. Merhaba.birkac kez instagram uzerinden satis yapan …. (PuroAnaliz tarafından düzeltildi) adli kullaniciyi sormuslar ama onunla ilgili bir yorum yapmamissiniz bende oradan alisveris yapiyorum rica etsem incelermisiniz ben bir sorun goremedim.size gorselleri nasil iletebilirim donus yaparsaniz sevinirim.ayrica verdiginiz bilgiler icin tesekurler.

  • Murat bey. Bahsettiğiniz yer Hakkı’nda herhangi bir bilgimiz olmadığı için Hakkı’nda yorum yapmak ta doğru olmayacağı için adı geçen profilin ismini yayınlayamamaktayız.

 29. AZİZ BAHADIR ÖZLAN

  Arkadaşlar puro keyif işidir , keyfinizi eziyete dönüştürmeyin.Ucuza Küba purosu içeceğim diye bu tür adamlara prim vermeyin.Sahte puro insanı purodan soğutur zevk vermez ağzınız zehir gibi olur,keyfiniz kabusa dönüşür.Biraz mantık yürütün elinizin altında internet diye bir şey var.Girip önce gerçek ve sahte puroyu ayırt etmenin yollarını öğrenin tavsiye alın ve bildik güvenilir yerden alışveriş yapın kural bu kadar basit.Bunca blog uzman köşesinde puroya dair notlar incelemeler yapıyor yol gösterici bilgi veriyor , puro bir tutku ve sevgi işidir Bi zahmet üşenmeyin okuyun tavsiyelere kulak verin.orjinalle sahteyi bir süre sonra zaten ayırt edebilecek tecrübeyi kazanırsınız Size tavsiyem önce sahte değil doğru yerden gerçek puro alıp başlayın bu işe, sahteyi bırakın içmeyi bir süre sonra gördüğünüzde uzaktan anlarsınız.Akıl var mantık var biraz araştırsanız üretildiği yerde vergisiz gümrüksüz net tane fiyatı sözgelimi 20$ olan bir puroyu binlerce km ötede size 50 liraya veren satıcı eğer o ürünleri çalmadıysa para aklamıyor ve amme hizmeti yapmıyorsa kesinlikle SAHTEDİR arz talep oluşturmayın lütfen.Ben genellikle yurtdışından güvenilir mağazalardan alıyorum yada bir kaç arkadaş birleşip Hit Cigar dan getirtiyoruz.ürünleri tek tek de alma şansınız var.Bu güne kadar ne bir problem yaşadık nede gerçekliğinden şüphe duyduk, ha belki 10-20$ kutu fiyatında fazla ödersiniz ama kaliteyide kapınıza kadar sorunsuz getiriyorlar ,bu açıdan bakmanızı tavsiye ederim.İnstagramda sosyal medyada satış yapan işportacı zihniyete prim vermezseniz bir süre sonra gerçek puro tiryakilerine yutturamadıkları ürünüde bir yerlerine s…….lar.belki reklam yapıyor diyeceksiniz ama bildik güvendik ve denenmişten asla şaşmayın.Maceraya gerek yok birde posta yoluyla getirtmekten hakikatten uzak durun istisna hariç %90 ya gümrüğe takılırsınız yada paketiniz Geri gider taşıma şirketlerine para kazandırır ucuza puro içeceğim derken mutsuz olursunuz.Diğer bir alternatifte yurtdışına giden eş dost aracılığı ile getirtmeniz. O yüzden lütfen bu merdivenaltı muz kabuğu tüccarlarına lütfen itibar etmeyiniz.Az olsun öz olsun ama gerçek ve kaliteli olsun diyorum .Keyfiniz ve Dumanınız Bol Olsun …

 30. Herhangi bir kanıt içermediği, sadece ilgili satıcı hakkında reklam amaçlı yorum olması nedeniyle PuroAnaliz tarafından silinmiştir…

 31. uygun ve kaliteli humidor alımı için nereyi önerirsiniz acaba?

 32. Herhangi bir kanıt içermediği, sadece ilgili satıcı hakkında reklam amaçlı yorum olması nedeniyle PuroAnaliz tarafından silinmiştir…

 33. https://m.facebook.com/C…o/ (PuroAnaliz tarafından düzeltildi) iyi günler bu facebook üzerinden tanıtımını yapan bu kişiler hakkında bilginiz varmı acaba.

  • Ersin bey. Linkini vermemiş olduğunuz sayfa sizin de görebileceğiniz gibi çocuksu bir sayfadır ve hiçbir güvenilirliği bulunmamaktadır. Bu kişiler de sağdan soldan buldukları birkaç ürünü satalım demişler ve facebook sayfası açmışlar. Bu tarz kişilerin bu blogda yeri olamaz.

   • Amacım sadece bilgi edinmekti. Blokta yer edinmesini sağlamak değil. Çünkü arama motorlarında arama yaptığınızda pek fazla seçenek çıkmıyor. O yüzden size sormak istedik ve bilgi edinmek istedik. Sizleri kızdırdıysak kusura bakmayın. Sadece yardım edebileceğinizi düşündük. Teşekkürler.

 34. Ek olarak diğer okuyucu arkadaşlarında olduğu gibi bizde buraya sizlerle iletişim için yorum yapıyoruz daha doğrusu sorsu sormak için. yani verdiğimiz link veya bir isim yayınlansın diye değil. Yanlış anlaşılmak istemeyiz. Amacımız size bilginiz dahilinde soru soruz bilgi almak. Tekardan yardımlarınız için teşekkürler.

  • Bildiğiniz gibi Türkiye’de Tütün ve Tütün Mamüllerinin Online satışı yasaktır ve suçtur. Bu bahsettiğiniz kişiler büyük bir suç işleyip yasadışı iş yapıyorlar. Bunların sonunun nerede biteceği bellidir. Hal böyle olunca da böyle günlük sitelerlr hiçbir şey yapamazlar ve güvenilemezler.

 35. Sayın Puroanaliz peki biz bu ürünleri Türkiye’de nereden alabiliriz. Online site üzerinen bahsetmiyorum. Yani Ankara İstanbul veya İzmir Buralardan gidip elden nerelerden alabiliriz. İnterne üzerinden satış yapanlar yasal değil. Yurtdışından tütün ürünleri almak yasal değil. Peki bu işin yasal yeri neresi. Herşey çok güzel açıklamışsınız. Bu konuda da yardımcı olabilirseniz Güzel olurdu.

  • Srkn bey. Ne yazık ki Türkiye’de Tütün ve Tütün Mamüllerinin Online satışı yasaktır ve suçtur. Orjinal ürün satan yerel yerlerin de olduğuna şahit olmadım. Ne yazık ki böyle bir durumda ülkemizde rahat bir şekilde gidip alabileceğiniz ve aklınızda herhangi bir doru işaretinin kalmayacağı bir yer yok. Siz de tüm purosever arkadaşlar gibi ya yurtdışından temin edeceksiniz (bu bir suç değildir. Sadece posta yoluyla bu ürünlerin ithalatı yasaktır. Ama siz isterseniz sipariş verebilirsiniz. Ürününüz gümrüğe takılırsa ilgili ülkeye geri gönderili lakin size herhangi bir ceza verilmez), ya da yurtdışına çıktığınızda veya çıkan bir arkadaşınızdan dönüş yaparken Duty Free’ye uğrayarak almasını rica edeceksiniz.

 36. merhaba, sizinde belirttiğiniz gini sosyal medya üzerinde bir çok sahte ürün satan kullanıcılar bulunuyor. ben bu zamana kadar Hitcigars üzerinden getirttim, tabi Türkiye’ye gönderilen ürünler sınırlı olduğu için ne yazık ki habanos’un her ürününü tadamıyoruz. İnstagram da bir hesaba rastladım ürünlerin orj. olduğunu ( pek inanamadım) belirtiyor. cuban_cigar_tr kullanıcı adını belirttim belki inceleme fırsatınız olur.

 37. … da (Puroanaliz tarafından düzeltilmiştir) satılmakta olan ürünlere için ne yorum yaparsınız acaba saygılar…

 38. …. da (Puroanaliz tarafından düzeltilmiştir) satılmakta olan ürünlere için ne yorum yaparsınız acaba saygılar…

  • Öncelikle şunu belirtmek istedim ki PuroAnaliz üzerinden reklam yapamazsınız Ahmet bey veya bir başka isminiz ile Cenk bey.
   İki kere yorum yapıyorsunuz ve aynı yorumu arklı isimler ile ama aynı E-posta adresini ile damr…[email protected] yapıyorsunuz
   Türkiye’de online tütün ve tütün mamülü satışı yasaktır. Belirtilen sitede de satış yapılmamaktadır lakin bazı kendini zeki sanan sözde kurnazlar sitede bulunan açığı kullanarak satış yapmaya çalışmaktadır. Belirtilen Site yönetimi bu ürünleri gördüğünde hemen kaldıracaktır çünkü bu ürünler yasadışı kaçak ürünlerdir ve tabiiki sahtedir. İlgili siteye tüm bu ürünlerin linki ve hesap sahiplerinin yasadışı iş yaptığı iletilmiştir.

 39. Merhaba puroanaliz ailesi humidor hakkında bilgi verebileceğiniz bir yazınız olursa çok mutlu olurum.

 40. İyi günler

  Yazınızda bahsi geçen fenc..r adlı hesaptan alım yaptım.hatta burdada aldığım ürünü belirttim size yorum yazarak.ama siz benim yazımı reklam adı altında sansürlemişsiniz.
  Sizin gibi işini iyi yapmaya çalışan bilgi sahiplerine hiç yakıştıramadım.
  Alım yaptığım ürünün orjinal olduğunu belitmek reklam ise siz burda reklamın kralını yapıyorsunuz emin olun.
  Bazı arkadaşlara ve kimlere rant sağlamaya çalıştığınızı çoğu kişi biliyor.

  Saygılar

  • Merhaba Oğuz bey.
   fencytr adlı instagram hesabının sahte ürün sattığını belgeleriyle beraber tüm blog okuyucularına sunduk. Belgesiz, kanıtsız bir iş yapmayız.
   Sizin yorumunuza cevaben yazdığın yazı altta mevcuttur.
   “Markalara ürün, tahta kutulara ise sandık diye hitap etmeniz reklam amaçlı burada yorum yaptığınızı düşünmemize ve yazınızda belirttiğiniz …. Adının geçmemesine neden olmaktadır”
   Küba puroları hakkında ne yazık ki ciddi bilgi eksikliğiniz olması nedeniyle bu fencytr adlı yerden aldığınız ürünlerin de sahte olduğunu düşünmekteyiz ve bundan dolayı da yorumunuz reklam amaçlı yazı olarak yayınlanmamıştır.
   “Alım yaptığım ürünün orjinal olduğunu belitmek reklam ise siz burda reklamın kralını yapıyorsunuz emin olun.”
   Biz Türkiye’deki puroseverlerin sahte ürün almamalarını, sahte ürünlerin nasıl olduğunu öğrettik. Yeni öğrenenlere de Türkiye’de bu ürünleri bulamıyorsanız şu firmalardan arzu ederseniz alabilirsiniz diyoruz. Eğer reklam olacaksa ilgili firmaların BANNER’ları ile bloğumuzu süslerdik.
   Bunu bir tartışma yaratmak gibi algılamayın lütfen lakin biz hiçbir işimizde söz ile hareket etmeyiz. Belgeleriyle beraber sunarız.

 41. Merhaba PuroAnaliz ailesi hepinize iyi akşamlar instagramda cuban_cigar_tr kullanıcı adlı bir yerden puro alışverişi yapmayı düşünüyorum.Sizlerden Bu hesap ile iletişime geçen oldumu? Ürünler orjinalmidir sizce?

  • İlgili instagram hesabı ile alakalı ne yazık ki herhangi bir bilgimiz bulunmamaktadır. Ürün görsellerinde herhangi bir problem yoktur lakin gerçekten bu ürünler mi gönderiliyor veya gönderilse de kalite olarak iyi mi yoksa değil mi bilemiyoruz.
   Deneme yoluyla ancak sonuca erişebilirsiniz.

 42. Zeki buğra han

  Merhabalar PuroAnaliz Ailesi hepinize iyi günler diliyorum İnstagram da best_puro adlı sayfa var sevan bey
  puroları orjinaldir birebir kadim müşterisiyimdir başarılı bir beydir ve işin ticari kısmını pek müşterilerine yansıtmaz sizi para kaynağı değilde dost gibi görür bilginiz olsun istedim

  • İlgili instagram hesabı ile alakalı ne yazık ki herhangi bir bilgimiz bulunmamaktadır. Ürün görsellerinde herhangi bir problem yoktur lakin gerçekten bu ürünler mi gönderiliyor veya gönderilse de kalite olarak iyi mi yoksa değil mi bilemiyoruz.
   Deneme yoluyla ancak sonuca erişebilirsiniz.

 43. Puro evi denilen instagram sayfasından 1 gün önce 6 puro siparişi verdim cohiba pramides extra 75 tl ödedim tanesine bana resmen kurumuş robusto gönderildi. Üstelik parçalanmış halde.Kontrollü ödeme denildi ama bırakın kontrolü 280 tl anlaştık 295 tl ödedim.adamlar işi dolandırıcılığa dökmüşler dikkat lütfen.

  • Merhaba Hasan bey,
   Darkface adlı okuyucumuza da belirttiğim gibi resmi firma olmayan hiçbir yerden ürün satın almanızı tavsiye etmemekteyiz. Bu tarz sorunlarla her zaman karşılaşmanız doğal olacaktır.
   Adınıza üzüldüğümüzü belirtmek isterim.
   iyi akşamlar.

   • Merhabalar ben Puro Evi den Çağlar güngör bu yazılan yorumda yapılan satış bizim tarafımızdan yapışmamıştır. Puro evi satış diye bir taklit hesap açılmıştır. Bizim ismimizden yola cıkarak insanları dolandırmaktadır. Lütfen bu şekilde yapılan lekelemelere yer vermeyiniz. Puro Evi olarak biz sadece Non Cuba ürünler temin etmekdeyiz. Cuba ürünlerinin satışı ve temini bizde bulunmamaktadır. @PuroEvi instagram hesabımızı inceleyerek bu günü asılsız karalamalara yer vermemenizi sizden rica ediyorum.
    İyi hafta sonları dilerim.

  • Merhabalar Hasan bey aldığınızı söylediğiniz hesabın tam ismine tekrar bakın Puro Evi Satış diyedir. Çünkü Puro Evi adlı hesapda. Cuba ürünleri satılmamaktadır. İsim takliti yapan kişilere lütfen itimat etmeyiniz. Puro Evi olarak biz sadece non cuba ürünleri yani nicaragu, dominik, honduras ürünleri temin ederiz. Aldığınızı söylediğiniz ürün bizim tarafımızdan size satışmamıştır.
   Saygılar
   Çağlar Güngör

 44. Merhaba, http://www.habanosstores.com/ şu site ne kadar gerçekçidir sizce? Backwoods, toscanello, italico alayım diyorum ? bu alacağım puroların gerçekçiliği nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir